Krediyi Erken Kapatarak Daha Az Faiz Ödeyin

 

 

krediyi-erken-kapatarak-daha-az-faiz-odeyinGünümüzde neredeyse herkes ev sahibi olmak amacıyla ortaya çıkan nakit ihtiyacını düşük faizli, uzun vadeli konut kredileri aracılığı ile gidermektedir. Elinize geçen toplu paranın ya da maaşınızın artması ile aylık kazancı artan kişiler bu süreçte kredi borçlarını hemen kapatmak isteyebilir. Peki, elinize geçen nakit para ile kredinizi hemen kapatmak gerçekten doğru bir fikir mi?

Krediyi Erken Ödemenin Avantajları

– Vade süresi bitmeden erkenden ödenen kredi borcu, kredi sahiplerini yoğun stresten kurtararak, psikolojik açıdan rahatlatacaktır.

-Borcunuzu daha kısa sürede ödemeniz ile mevcut borç durumunuz azalacağı için kredi notunuz yükselecek ve ileride daha kolay kredi kullanabileceksiniz.

-Kredinizi alırken ödediğiniz sigorta bedelinin de kalan kısmını bankadan tahsis edebilirsiniz.

-Kredinizi erken ödemenin en önemli avantajlardan birisi ise ödeyeceğiniz faizden kurtulmanız olacaktır. Kredi borcu ne kadar kısa sürede ödenirse, ödeyeceğiniz faiz oranı da o kadar düşük miktarda olur. Bu durum bütçeniz için oldukça olumlu bir durumdur. Ne kadar faiz ödemesinden kurtulacağınızı bankanın vermiş olduğu ödeme planı üzerinden hesaplayabilirsiniz. Eğer ödeme planınıza ulaşamıyorsanız, örnek ödeme planınızı “Kredi Ödeme Planı Oluşturma” aracımız üzerinden anında oluşturabilirsiniz.

Krediyi Erken Ödemenin Dezavantajları

-Sadece konut kredilerine özel olarak, kredinin erken kapatılması durumunda bir ceza ödemesi yapılmaktadır. Ancak ceza miktarı ödeyeceğiniz kalan toplam faiz tutarından çok büyük ihtimal daha düşük olacağı için, kredi ödemenizde zarar değil, kâr elde edersiniz.

-Eğer kredi notunuz düşük ise krediyi erken kapatmanızın borcunuz azalacağı için olumlu etkisi olmakla birlikte, düzenli ödeme kadar etkili olmamaktadır. Yani kredi notunun yükselmesi için aylık düzenli kredi ödemeleri daha etkilidir. Bu konuda daha detaylı bilgiye “Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Konut ve İhtiyaç Kredisinde Erken Ödeme Nasıl Farklı?

Sadece konut kredilerinde geçerli olan erken ödeme durumlarında bir takım cezalar mevcuttur. Konut kredisinde erken kapama cezası olarak, kredi tutarının %1 veya %2’lik kısmı kredi sahibinden tahsil edilir. Borcunuzun kalan vadesi 36 aydan kısa ise %1, 36 aydan uzun ise %2 alınır. (Bu hesaplama işlemini “Erken Ödeme Cezası Hesaplama” aracımız üzerinden yapabilirsiniz.)  Borcunuzu erken ödemeniz durumunda yeniden bir ödeme planı oluşturulduktan sonra yeniden imzalar atılır.

İhtiyaç kredilerinde ise erken ödeme cezası mevcut değildir. Sadece erken ödeme durumunda faiz tutarının ödenmemesiyle indirim olmaktadır.

Bu Durumda Karlı mı Çıkarım Zararlı mı?

Öncelikle kredi borcunuzu erken kapatmadan önce üzerinde düşünmeniz gereken iki unsur bulunmaktadır. Bunlardan ilki kredinizin faiz oranı iken ikincisi borcunuzun geri kalan taksit sayısıdır. Çünkü alınan kredilerin ilk taksitleri ile son aylardaki taksit tutarlarının faizleri birbirinden farklı olacaktır.

Peki, Kredimi Hiç Ödeyemezsem?

Kredi alan kişinin birbirini izleyen en az iki taksitinin ödenmemesi durumunda, banka borcun tamamının ödenmesini talep edebilir. Bankanın bunu isteme hakkının olması için kredi sahibine en az bir ay süre vererek, borcun ödenmesi beklenmelidir. Verilen bu süre içerisinde borç halen ödenmemişse banka, borcunu tahsil etmek için iki farklı yol izleyebilir. Bunlardan ilki ipotekli ürünün satışının gerçekleşmesi, ikincisi ise haciz işleminin başlatılmasıdır.

Sonuç olarak

Vadesi az kalmış borçlarınızı erkenden kapatmak çok da olumlu bir karar değildir. Zaten kredinize ait faizin büyük kısmını ödemiş olacaksınız. Eğer piyasa koşullarına göre düşük faizle kredi çektiyseniz, erken ödeme yapıp borcunuzun tamamını kapatmak yerine mevduat hesaplarında değerlendirebilirsiniz.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir