Krediyle Ev Satın Alacak Ailelere Kötü Haber

es-rizasi-olmayan-kefalet-sozlesmeleri

Aralık ayından Ocak ayına geçişte zaten ortalama 12 baz puan yükselmiş olan konut kredisi faiz oranları geçen hafta sadece bir hafta içinde 10 baz puan daha yükseldi. Bu yükseliş 100 bin TL kredi için 10 yıl vadede ikinci bir 9 bin TL artış anlamına geldi. Yani Aralık ayına göre 100 bin TL kredinin toplam geri ödemesi 18 bin TL aylık taksiti ise 160 TL artmış oldu.

Faizler Bir Haftada %1,05 Seviyesine Yükseldi

27 Ocakla başlayan geçtiğimiz hafta kurun aşağı çekilememesi ve Merkez Bankasının faiz artırımıyla birlikte tüm bankalar oranlarını bir kez daha yukarı çekti. Bazı bankalar tek bir hafta içerisinde iki üç kere güncelleme yaparken faiz oranları sadece bir haftada ortalama 10 baz puan birden yukarı çıktı. Konutkredisi.com.tr kurucu ortağı Onur Tekinturhan, müşteri özelinde hala %0,99 seviyesinde faiz oranını koruyabildiklerini, ancak bankalar genelinde faiz oranlarının %1,05 civarına çıktığını belirtti. %1,05 faiz oranı ise 100 bin TL kredide 1.470 TL aylık taksit ve 178 bin TL toplam maliyet anlamına geliyor. Özet olarak sadece bir hafta içinde 100 bin TL kredinin 10 yıllık vadede toplam maliyeti 9 bin TL birden arttı, Aralık ayına oranla artış ise 18 bin TL’ye çıktı. Bu seviyede kredi kullanacak bir ailenin aylık olarak ödeyeceği taksit ise sadece Aralık ayından bu yana 160 TL arttı.

Emlak Vergisi Kanunun 8. ve 18. maddesine göre düzenlenen oranlara ve mesken türüne göre ne kadar vergi ödeyeceğinizi hesapkurdu.com’da yer alan “Emlak Vergisi Hesaplama” yazısından anında hesaplayabilirsiniz.

Düşük Gelirlinin Ev Hayali Bir Haftada Suya mı Düştü?

Faizlerdeki artışların düşük gelir seviyesindeki ailelerin krediyle ev satın almasını zorlaştıracağını belirten Tekinturhan, “Bankaların taksit-gelir oranı beklentisi hesaba katıldığında aylık taksitte 160 TL artış hane gelirinde daha yüksek bir beklenti oluşturuyor. Aralık ayında 100 bin TL kredi kullanabilen ailenin şu anda yeni oranlarla aynı krediyi kullanabilmesi ve aylık ödemeleri yapabilmesi için 350 TL daha yüksek gelir göstermesi gerekiyor. Bu da daha düşük gelir seviyesindeki ailelerin krediyle ev satın almasını ciddi anlamda zorlaştırıyor” diye ekledi.

Mevcut kira bedeliniz ya da aylık ödeyebileceğiniz maksimum taksit tutarına göre, yıllık %8 veya sizin öngörmüş olduğunuz yıllık faiz artış oranı ile ne kadar kredi çekebileceğinizi, “Kira Öder Gibi Konut Kredisi Hesaplama” aracı ile hesaplayabilirsiniz.

Kurdaki Hareketler ve Merkez Bankası Etkili Olacak

Son bir hafta içinde Konutkredisi.com.tr’ye en çok danışılan tüketici sorularından birinin “faizlerdeki artışın devam edip etmeyeceği” olduğunu belirten Tekinturhan, “Bankalar ilk tepki olarak kendilerini koruyacak şekilde yüksek faizlerde pozisyon aldıkları için önümüzdeki hafta aynı boyutta yükselişler beklenmemeli. Yine de kurdaki hareket ve Merkez Bankası aksiyonları belirleyici olacak,” dedi.

 

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir