Kullanmadığınız Hesaplar Başınıza Dert Açabilir

kartlara-limit

28 Mayıs’ta yürürlüğe girecek olan Tüketici Kanununa ilişkin olarak BDDK’nın yaptığı düzenlemeleri önceki yazılarımızda sizlere aktarmıştık. Bu haberimizde ise kullanmadığınız hesapları yakında ilgilendirecek bir konuyu ele alacağız.

Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, yeni Tüketici Kanununa dikkat çekerek uyardı: “Son zamanlarda bankalardan gönderilen mesajlarda tüketicilerin vaktiyle açmış oldukları, belki de unuttukları hesaplarla ilgili hesap işletim ücreti tahakkuk ettirileceğinden ve belli bir süreye kadar bunu iptal etmedikleri takdirde, hesabı kapatmadıkları durumda bu ücreti yansıtacaklarından bahsediliyor. Haberiniz olmadan borçlanmak istemiyorsanız, mutlaka duran hesaplarınızdan olsa, çalışmayan banka hesaplarınızı kapatın. Aksi halde size bir ücret yansıtılır, haberiniz olmadığı ve hesapta da para olmadığı için kara listeye bile girebilirsiniz.”

Kara Listeye Girebilirsiniz

Kullanmadığınız hesaplarla ilgili tarafınıza gelen mesajları gözardı etmemenizi dile getiren Ağaoğlu, “Bankalardan gelen mesajlara mutlaka süresinde itiraz ederek, müdahale ederek o çalışmayan hesaplarını kapatmalıdırlar. Aksi halde o hesapta para olmadığı halde kendilerine borç tahakkuk ettirilecek, bu borca faiz yürütülecek; bir süre sonra tüketici istemediği, hak etmediği bir durumla yani kara listeye girme gibi bir durumla karşı karşıya kalabileceklerdir” diye konuştu.

Tüketici Kredi Sözleşmesi Yönetmeliği‘nin 18.maddesine göre kredinin geç ödenmesi durumunda bankaların nasıl bir yol izleyeceğini açıklamıştır.

Madde 18:“…Tüketicinin taksitleri ödemede temerrüde düşmesi durumunda kredi veren, borcun tamamının ifasını talep etme hakkını saklı tutmuşsa, bu hak ancak kredi verenin bütün edimlerini ifa etmiş olması, tüketicinin de birbirini izleyen en az iki taksiti ödemede temerrüde düşmesi hâlinde kullanılabilir. Kredi verenin bu hakkı kullanabilmesi için tüketiciye en az otuz gün süre vererek muacceliyet uyarısında bulunması zorunludur….”

Görüşme Tarihlerinizi Kaydedin

Hesaplarınızı kapattırmak üzere bankalarla görüşme yapacağınız zaman mutlaka görüşme tarihinizi ve görüştüğünüz yetkilinin bilgilerini not alın. Bir zaman sonra banka “tarafınızdan gelen bir talep olmadı” diyerek sizden ücret talep ederse elinizdeki bu tarihlerden o günkü konuşma kayıtlarına ulaşabilirsiniz.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir