Mahkemeden Yapılandırma Masrafına İade Kararı

Kredi yapılandırmasında ödediği masrafın haksız olduğunu savunarak bankayı mahkemeye veren Fikret Korkmaz, davasını kazandı. Mahkemede 1079 liralık yapılandırma bedelinin geri ödenmesi kararı alındı.

Korkmaz, 4 Mart 2008 tarihinde konut kredisi çekmek için bir bankaya başvurdu. Banka şubesi Korkmaz’dan 1200 TL’si “dosya masrafı” ve 607 TL’si “sair masraf” adı altında 1807 TL kesinti yaptı. Faiz oranlarındaki değişmeleri fırsat bilen Fikret Korkmaz, 10 Eylül 2009’da borcunu yeniden yapılandırmak istedi. Banka, yapılandırma sırasında Korkmaz’ı sanki en baştan kredi çekiyormuş gibi gösterdi ve 1079 TL yapılandırma bedeli aldı. Yeniden yapılandırma sonrası borçlarını kapatan Korkmaz’dan bu seferde erken kapatma cezası olarak 918,78 TL ücret tahsil edildi.

İkinci kez yapılandırma masrafı alınmasını haksız olduğunu düşünen Korkmaz, banka şubesine itirazda bulundu. Ancak banka itirazı kabul etmeyince durumu mahkemeye taşıdı. Fikret Korkmaz’ın avukatı Mustafa Akıcı, borç yapılandırmasını kabul eden bankanın ‘erken ödeme komisyonu’ adı altında ve ‘plan değişikliği’ adı altında yeniden ücret talep etmesinin usul ve yasaya aykırı olduğunu öne sürdü. Tarafları dinleyen mahkeme, dava sonucunda bankayı haksız bulup Korkmaz lehine karar verdi. Mahkeme kararının ardından Fikret Korkmaz, bankadan 1079 TL’sini geri aldı.

Her dava bu örnekteki gibi sonuçlanmayabilir

Fikret Korkmaz ile banka arasında karışık ve bununla beraber belirsiz bir süreç geçmiş durumda. Buna dayanarak sürecin belirsizliğinin tüketiciyi mağdur ettiğini düşünen mahkeme de Korkmaz lehine karar veriyor. Ancak her ne kadar Korkmaz davası tüketicilere örnek bir durum teşkil etse de bu tür davaların geneline baktığımızda, her kararın tüketici lehine çıktığını söyleyemeyiz.  Öte yandan banka tarafından çıkarılan masrafların kesin olarak geri ödenmesi gibi bir durum da söz konusu değil. Refinansman veya yeniden yapılandırma süreçlerine dahil olacak kişilerin bu tür belirsizlikler ve mağduriyet ile karşılaşmaması, süreçten maksimum fayda sağlaması için bazı püf noktalardan haberdar olması gerekiyor.

 

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir