Markalı Konut Alımında Yeni Sistem: Konut Sertifikası

Sermaye Piyasası Kurulu’nun üzerinde çalıştığı tasarıya göre konut projelerinden yapım aşamasında satın alınan konut sertifikalarıyla hem yatırımcı projede oluşabilecek değer artışından yararlanabilecek, hem de konut satın almak isteyip de tek seferde ödeme yapamayanlar yeni bir yönteme kavuşacak.

Gayrimenkul projelerine yatırımcı çekilecek, konutların aşamalı olarak alımının önü açılacak

Sisteme göre daireler yapım aşamasındayken metrekare metrekare satışa çıkabilecek. Bir metrekarelik bile olabilecek sertifikalar, proje başında borsaya ihraç edilecek. Proje sonlandığında sertifika sahipleri isterlerse tamamlanmış projeden daire, isterlerse sertifikaları karşılığı tutarı alacaklar.

Dünyada ve Türkiye’de ilk olacak bu yeni yöntemin iki temel amacı var. Bu amaçlardan ilki konut almak isteyip de tek seferde tüm konutu alacak kadar para ödeyemeyenler borsada işlem görecek olan konut metrekarelerini parça parça satın alabilmesi.  İkinci hedef ise konut satın almak istemeyip inşaat aşamasındaki projelerin değerlenmesinden kazanç sağlamak isteyenlerin bunu konut sertifikası satın alarak gerçekleştirebilmesi. Böylece konut inşa etmek isteyen müteahhit veya yatırım ortaklıkları da projeleri için daha rahat finansman bulmuş olacak.

Konut peşinatı yerine gayrimenkul sertifikası

Taslağa göre sertifikalar projedeki konutların belli bir bölümünü veya metrekaresini kapsayabilecek ve bu oran sertifikalar satışa çıkmadan önce belli olacak. Ayrıca bir gayrimenkul projesindeki konutların en fazla %50’si gayrimenkul sertifikası yoluyla satışa çıkabilecek. Proje tamamlamınca konut sahibi olmak isteyen sertifika sahipleri proje sahibi firmaya müracaat ederek sertifikalarını firmaya aktarıp konutlarını teslim alacaklar. Yeterli sayıda sertifikası olmayan kişiler içinse ellerindeki sertifikalar peşinat olarak kabul edilecek.

Taslak sertifika satışı yapacak müteahhit firmalara da belli şartlar getiriyor. Öncelikle satış yapacak firmaların sertifikası satılacak gayrimenkullerin içinde bulunduğu arsanın sahibi olması gerekiyor. Ayrıca bu firmaların geçmişte benzer bir projeyi 5 yıl içerisinde tamamlamış olmaları gerekiyor. Firmaların üstlendikleri projeyi gerçekleştirebilecek teknik ve mesleki donanıma sahip olup olmadıkları da kontrol edilecek.

Proje sonuçlanmazsa ne olacak?

Türkiye’de gayrimenkul sertifikası ihraç edecek ilk proje Emlak Konut GYO ve Varyap-Gap İnşaat Ortak Girişim tarafından İstanbul Ataşehir’de inşa edilecek ‘Metropol İstanbul’ olacak. Projede metrekare fiyatları 8.000 TL’yi buluyor. Projeyi “bir nevi halka arz” olarak değerlendiren sektör temsilcileri projenin inşaat sektörü için oldukça yararlı olacağı görüşünde.

Taslağa göre gecikme yaşayan projeler durumu SPK’ya bildirecek. SPK ek süre verirse proje sahipleri sertifika sahiplerine aylık kira bedelinden az olmamak üzere ödeme yapacaklar. Ayrıca sertifikalarda yatırımcıyı ani değer düşüşlerinden asgari biçimde koruyacak opsiyonlar bulunacak. Projenin bitirilemediği durumlarda ise SPK’ya ve sertifika sahiplerine bilgi verilecek.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Adet Yorum