Merkez Bankası’nın Kararıyla Faizler Arttı, Döviz Geriledi

doviz

Merkez Bankası’nın gece yaptığı toplantı sonrasında alınan kararlara göre gecelik borç verme faizi %7,75’ten %12’ye, borç alma faizi %3,5’ten %8’e, bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma faiz oranı da %6,75’ten %11,5’e, bir hafta vadeli repo ihale faizi ise %4,5’ten %10’a yükseltildi. Yapılan bu faiz artışlarının dövizi etkilemesi hedeflenirken, dolar kuru 2.25’ten 2.20 seviyesine indi.

Döviz Rezervleri İçin Faiz Kullanılacak

Merkez Bankası, 21 Ocaktaki PPK toplantısında üç politika faizini de sabit tutarak %4,5, %3,5 ve %7,75’te bırakmıştı. Öte yandan ek parasal sıkılaştırma günlerinde ise piyasayı 59’dan fonlayacağını duyurmuş ancak dövizde yaşanan hızlı artışın ardından bir PPK toplantısı daha yapmaya karar vermişti. Yapılan toplantının ardından faizlerin arttırılması kararı alındı. Bu kararın Merkez Bankaları için en temel, en vazgeçilme politika aracı olduğunu vurgulayan Başkan Erdem Başçı, döviz rezervlerinin daha hızlı azalmaması için artık faiz aracını kullanacaklarını açıkladı.

Dolar ve Euro Sert Düştü

Merkez Bankası’ndan gece yapılan açıklamanın ardından Dolar ve Euro kurunda sert düşüş yaşandı. Karar öncesi 2.25 TL seviyesinde karşılık bulan dolar, kararın ardından 2.20 TL’ye kadar düştü. Euro ise 3.09 TL seviyelerinden 2.97 TL seviyelerine geriledi.

 

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir