Merkez Bankası’nın Şubat Toplantısından Faizler Sabit Açıklaması

merkez-bankasi

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Şubat Ayı toplantısı sona erdi. Toplantıdan çıkan karara göre faizler %10’da sabit kaldı. Alınan karardan sonra dövizde tekrardan bri düşüş yaşandı ve dolar 2.18 TL’den 2.17 TL’ye indi. Toplantıdan faiz artırımı ile ilgili bir kararın çıkması beklenmese de herhangi bir düşüş de ön görülmüyordu.

Önceki Toplantıdan Hangi Kararlar Çıkmıştı?

Gecelik marjinal borçlanma faizi yüzde 12’de, piyasa yapıcı bankaların gecelik borçlanma imkanı faizi yüzde 11,5’te ve gecelik borçlanma faizi yüzde 8’de sabit kaldı. 28 Ocak’taki karar ile Merkez Bankası’nın gece yaptığı toplantı sonrasında alınan kararlara göre gecelik borç verme faizi %7,75’ten %12’ye, borç alma faizi %3,5’ten %8’e, bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma faiz oranı da %6,75’ten %11,5’e, bir hafta vadeli repo ihale faizi ise %4,5’ten %10’a yükseltildi. Yapılan bu faiz artışlarının dövizi etkilemesi hedeflenirken, dolar kuru 2.25’ten 2.20 seviyesine indi.

 

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir