Miras Kalan Ev İçin Kredi Kullanılabilir mi?

Hayatını kaybeden yakınlarının ardından herhangi bir mülk kalan kişiler arasında tüm hak ve borçları kapsayan bir ortalık meydana gelir. Mirasçılar kimi zaman uzun vadeli ve düşük faiz oranlı kredi türü olan konut kredisinden faydalanmak isteyebilir.

Peki, “Miras kalan ev için kredi kullanılır mı? “sorusunun cevabını sizlere vermeden önce, konuya adım adım giriş yapmak istiyoruz.

Miras Nedir?

Miras kalan evi kredi ile alınıp alınamayacağı sorusunun cevabının daha iyi anlaşılabilmesi için öncelikle mirasın ne olduğu hakkında fikir sahibi olmamız gerekir. Miras, herhangi bir kişinin vefatından sonra mirasçılarına bırakmış olduğu malları, borçları ve hakları temsil eder.

Mirasın tamamı ya da bir kısmı vasiyet edilmesi durumunda tek bir kişiye de kalabilmektedir. Eğer varis sadece bir kişi ise murisin malları, borçları ve hakları ona kalmaktadır.

Kanunen mirasçılar ikiye ayrılmış olup, bu mirasçılardan ilki yasal mirasçılardır. Diğer mirasçı ise atanmış olan mirasçılardır. Yasal mirasçıları oluşturan kişiler; anne, baba, çocuklar, torunlar, karı veya koca, kardeşler ve üst zümre olarak bilinen büyükanne, büyükbaba ve bunların haleflerinden oluşmaktadır.

Atanmış mirasçı ise, murisin vefat etmeden önce atamış olduğu mirasçılardır. Atanmış mirasçı, mirasın bir bölümünden ya da tamamından yararlanabilir.

Miras Nasıl Bölüşülür?

Daha önce bahsettiğimiz gibi yasal ve atanan mirasçı olmak üzere iki tür mirasçı türü var. Atananlar vasiyet ile yasal mirasçılar ise kan bağı ve kanunen atanan mirasçılar olur.

Miras bırakanın vefatının gerçekleşmesi durumunda eğer atanmış olan mirasçı yok ise öncelik eşinin, eşinin de vefatı durumunda bırakılan miras, kardeşler arasında eşit olarak bölüşülür. Eğer miras bırakan kişinin çocukları kendisinden önce ölmüş ise ölen çocuğun hakkı, çocuklarına geçer. Yani torunlar miras hakkını kazanmış olur.

Alt soyu olmayan miras bırakanın mirasları ise kendi anne ve babasına geçmektedir. Anne ve baba miras bırakan çocuğun mirasını eşit şekilde paylaşır.

Kredisi devam eden konut satılabilir mi öğrenmek için ilgili sayfayı ziyaret edin.

Miras Kalan Ev İçin Konut Kredisi Kullanılabilir mi?

Konut kredisi bilindiği üzere, ev satın almak isteyen kişiler tarafından sıklıkla kullanılan bir kredi türüdür. Fakat miras yolu ile üzerinize bir ev geçiyorsa burada durumlar farklılık göstermektedir.

Şimdi gelelim asıl sorunun cevabına; miras yolu ile bir bölümü de olsa sahip olunan evin kalan bölümleri için konut kredisi kullanmak, ne yazık ki mümkün olmamaktadır. Neden diye sorarsanız, bankalar konut kredisi kullanımlarından evi ipotek altına alır. Evin miras kalması durumunda ise bankanın evin bir bölümünü ipotek altına alması mümkün olmayacağından konut kredisi, banka tarafından onaylanmayacaktır.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir