Mortgage ile Ev Sahibi Olmak Çok Kolay!

Ev sahibi olmak

Mortgage, konut sahibi olmak için satın alınacak konut üzerine ipotek koyularak kullandırılan ve vergi avantajı sağlayan bir finansman şeklidir.

18 yaşını aşmış, talep ettiği kredinin taksitlerini ödeyebilecek şekilde gelirini belgeleyebilen ve geçmişte olumsuz kredi performansı olmayan kişiler, kat mülkiyet veya kat irtifak tapusu bulunan ve tapusunda sorun olmayan konutların satın alımı için konut kredisi kullanabilir.

2007 yılında hayatımıza giren “yeni mortgage yasası”  ile konut edinme konusunda tüketicilere pek çok kolaylık sağlanıyor:

  1. Konut satın alımınızı tümüyle peşin ödeme ile finanse etmekte zorlanıyorsanız, daha ufak bir peşinat ödeyebilir ve konut kredisi kullanarak kalan tutarı uzun vadede ödeyecek şekilde taksitlendirebilirsiniz. Kullanılan uzun vadeler ve avantajlı faiz oranları sayesinde aylık taksitlerin önemli ölçüde düşürülebilmesi sebebiyle bu sistemden pek çok yerde “kira öder gibi konut sahibi olmak” diye bahsedilir. Yani para biriktirip bu sırada da kira ödemek yerine istediğiniz hemen eve sahip olur ve belirli bir vade boyunca kredi taksidi ödersiniz.
  2. Diğer banka kredilerinde aylık olarak ödenecek faiz üzerinden yapılan BSMV (Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi) ve KKDF (Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu) kesintileri mortgage sisteminde uygulanmaz, böylece vergi avantajı sağlanır.
  3. Konut teminatlı bir kredi olduğu için bankalar konut kredisinde diğer bireysel kredilere göre daha uygun faiz oranları sunarlar.
  4. İpotek teminatlı bir sistem olması sebebiyle banka SPK lisanslı konut değerleme uzmanları ile çalışarak satın alacağınız konutun ekspertiz değerini belirler, gerekli tapu ve ruhsat kontrollerini yaptırır. Konutunuzu bu sistem yoluyla finanse ederek satın aldıktan sonra beklenmedik sürprizlerle karşılaşma ihtimali önemli ölçüde azalır.
  5. Konutu yatırım amaçlı satın alıyorsanız peşinatınızı ve aylık taksitlerinizi olabildiğince düşük tutabilir, böylece yatırımınızın toplam finansman maliyetini azaltabilirsiniz.
  6. Sabit faizli, değişken faizli, artan taksitli, azalan taksitli, ara ödemeli gibi farklı ödeme planları ile gelir durumunuza ve isteğinize göre şekillendirerek ödemelerinizi yapabilirsiniz. Böylece faiz maliyetinizi ve aylık ödemelerinizi isteğinize göre ayarlayabilirsiniz.
  7. Türkiye’deki konut kredisi sisteminde oldukça yaygın olarak kullandırılan sabit faizli krediler ile taksitleri ödeme vadeniz boyunca ne ödeyeceğinizi bilerek sabit bir taksit tutarı ödersiniz. Ancak faizler düştüğünde uygun faiz oranları ile refinansman yapabilir ve faiz maliyetinizi azaltabilirsiniz. Bunun için kalan anaparanız üzerinden %2 erken ödeme cezası ödemeniz gerektiğini hatırlatmakta fayda var.
  8. Konut Kredisi ile birlikte yaptırılan konut ve DASK gibi sigortalar tüketiciler için ek masraf olarak görülse de, yakında yaşadığımız Van Depremi’nde olduğu gibi afet durumlarında tüketicileri koruyor.

Mortgage sistemi ile birlikte kredi kullanma sürecinde tüketicilere bağımsız danışmanlık hizmeti veren mortgage brokerliği de Türkiye’de gelişiyor. Konut kredisi danışmanlığının ilk ve lider şirketi olan Konutkredisi.com.tr, her ay binlerce konut kredisi talebine tamamen ücretsiz yanıt vererek, tüketicilerin en doğru bankadan, en uygun koşullarla kredi kullanmalarını sağlıyor.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir