Neden Konutkredisi.com.tr?

Konut Kredisi Zorlu Bir Süreç

Türkiye’de her ay binlerce kişi konut kredisi kullanarak ev sahibi oluyor. Sanılanın aksine konut kredisi tüketicisinin %80’i, yatırım için değil kiradan kurtulup kendi ilk evine sahip olmak için kredi kullanıyor.[1] Bu tüketici profilinin aylık hanehalkı geliri 1.000-4.000 TL seviyelerinde. Bu kişiler, konut kredisi ile ev alırken o güne kadar biriktirdikleri ya da eş-dost/akrabalarından bulduklarını peşinata yatırıyor, ev değerinin kalan kısmını da ortalama 7-8 yıl boyunca aylık gelirlerinin %40-50’sini bağladıkları konut kredisi ile ödüyorlar. Bu şartlar ile kredi kullanmak bir kişi ya da aile için hayatlarının en önemli finansal kararlarından biri haline geliyor. Yanlış tercihler ise binlerce liralık zarara neden olabiliyor.

Online Karşılaştırma ve Kredi Danışmanlığına Talep Hızla Artıyor

Konutkredisi.com.tr, 2010 yılından bu yana Türkiye’yi gelişmiş ülkelerde oldukça yaygın olan ücretsiz ve bağımsız konut kredisi danışmanlığı (mortgage brokerliği) kavramı ile tanıştırdı. Türkiye’de henüz çok yeni bir alan olmasına karşın, her geçen gün konut kredisi için internet üzerinden araştırma yapan ve danışmanlık almak isteyen tüketici sayısı artış gösteriyor. Tüketicilerin yoğun ilgisi ve konut kredisi hacminin son birkaç yılda ciddi bir şekilde artması (2011 yılında %23 oranında[2]) ile birlikte internet üzerinde pek çok konut kredisi ile alakalı görünen site de hizmete açıldı. Tüketiciler internet üzerinden araştırmalarını yaparken görünüşte Konutkredisi.com.tr’ye benzeyen birçok site ile de karşılaşıyorlar. Ancak bu siteler ile Konutkredisi.com.tr arasında ciddi farklılıklar mevcut. Peki, bu “Tabela Siteleri” gerçek bir danışmanlık hizmeti sunan tek şirket olan Konutkredisi.com.tr’den nasıl ayrıştırırsınız?

1. Gerçek Faiz Oranları

Tabela Siteleri 

Otomatik olarak bankaların web sitelerinden tabela faiz oranlarını çekerek tüketiciye güncel faiz oranları adı altında göstermektedirler. Her müşteriye aynı gösterilen tabela faiz oranları, çoğu banka için kredi kullandırımı yapılan oranları yansıtmıyor. Yani şubeye gittiğinizde verdiğiniz meslek, kredi ve kişisel bilgilerinize göre uygun kampanya bulunduğunda ya da pazarlık yaptığınızda bu oranların altında oranlar alabilirsiniz. Ayrıca, bankalar sıklıkla kendi web sitelerindeki faiz oranlarını güncellemeyi atlayabiliyor. Yani bu siteler güncel olmayan oranlar gösteriyorlar. Sonuç olarak bu sitelerdeki oranlar gerçek bir karşılaştırma yapmanıza imkân vermiyor.

Konutkredisi.com.tr 

Konutkredisi.com.tr her gün anlaşmalı olduğu banka genel müdürlükleri ile bizzat görüşerek aldığı en güncel faiz oranlarını ziyaretçilerine sunar. Bu oranların çoğu tabela faiz oranları değil kişinin meslek, kredi talebi ve diğer bilgilerine uyan kampanyalı oranlar veya şube ve genel müdürlük yetkisi ile alınan Konutkredisi.com.tr müşterilerine özel indirimli oranlardır.

2. Çok Sayıda Anlaşmalı Banka

Tabela Siteleri 

Tabela sitelerinde herhangi bir danışmanlık süreci olmadığı için internet siteleri üzerinden aldıkları bilgileri doğrudan bankalara iletirler. Bu bilgiler içerisinde krediye uygun olmayan, aradığı konutu bulmamış, sadece denemek isteyen çok sayıda kişinin bilgisi vardır. Bütün bu kişiler banka ve şubeleri için ekstra bir iş yükü ve maliyet oluşturur. Türkiye’de bu şekilde bir potansiyel müşteri havuzunu arayıp taleplerini değerlendirebilecek sınırlı sayıda banka var. Bu yüzden tabela siteleri en çok 2-3 bankayla çalışabiliyorlar. Az sayıda bankayla çalışan sitelerin müşterilerine en uygun ürünü bulma olasılığı ise çok düşük.

Konutkredisi.com.tr

Konutkredisi.com.tr 12 banka ile genel müdürlük seviyesinde anlaşmalı olarak çalışıyor. Bu da piyasadaki konut kredisi veren bankaların kredi büyüklüğüne göre üçte ikisini kapsıyor. Konutkredisi.com.tr’nin müşterilerine sunduğu ücretsiz danışmanlık hizmeti ile banka şubesi personelinin işini kolaylaştırıyor. Bu yüzden bankalar Konutkredisi.com.tr’yi değerli bir iş ortağı olarak nitelendiriyor ve Konutkredisi.com.tr müşterilerine özel oranlar ve kampanyalar sunuyorlar. Konutkredisi.com.tr anlaşmalı olmadığı bankalar ile de görüşmelerini sürdürüyor. Yakında anlaşmalı banka sayısını daha da artırarak piyasanın tamamına yakınıyla çalışıyor olacağız.[O1]

3. Ürün Karşılaştırma ve Başvuru Sürecinde Kişiye Özel Danışmanlık

Tabela Siteleri 

En çok 2-3 bankayla anlaşmalı olarak çalışmalarına rağmen genelde tüm bankaların güncel olmayan tabela oranlarını yayınlarlar. Ancak tüketici karşılaştırma yaparken anlaşmalı oldukları bankaları, tüketici için daha maliyetli bir kredi olsa da üst sırada gösterip yanlış yönlendirme yapmaktadırlar. Bunun dışında anlaşmalı olmadıkları banka ürünlerini sunup tüketiciyi başvuruya yönlendirip daha sonra müşteri bilgilerini başvurulan bankaya değil anlaşmalı oldukları bankaya iletirler. Bu yüzden tüketici kendi seçmediği bankalarla bilgilerini paylaşmış olur.

Konutkredisi.com.tr 

Konutkredisi.com.tr’de ihtiyacınıza uygun kredi için sorgulama yaptığınızda anlaşmalı bankaların indirimli oranlarını sunar. Bankaların kredi ürünlerini, ilk yılki sigorta bedellerinin de dahil olmak üzere tüm masrafları içeren maliyet oranlarına göre sıralar. Ancak sizin için en önemli kriter örneğin faiz oranı ise, kredi ürünlerini faiz oranına göre de sıralayıp karşılaştırabilirsiniz. Böylece tamamen şeffaf bir şekilde sizin için en uygun ürünü seçip başvurunuzu yapmış olursunuz. Başvurunuz tüm bankaların konut kredileri konusunda uzman size özel mortgage danışmanınıza iletilir.

4. Başvuru sonrası geri dönüş

Tabela Siteleri 

Hangi bankaya iletildiğini bilmediğiniz başvurunuz için geri dönüş süresi de belirsizdir. Genel olarak birkaç iş günü içerisinde size geri dönüş yapılacağı belirtilir.

Konutkredisi.com.tr 

Başvurunuz sonrası size özel mortgage danışmanınız mutlaka bir iş günü içerisinde sizi kredi talebinize geri dönüş yapar. “Başvuru yaptım ama acaba bana ne zaman geri dönüş yapılacak?” diye bir belirsizlik yaşamazsınız.

5. Uzman Danışmanlık

Tabela Siteleri 

Sadece adınızı, telefon numaranızı ve diğer 1-2 bilgiyi otomatik olarak bankaya yönlendirirler. Herhangi bir sorunuzun yanıtını alabileceğiniz danışmanlık hizmeti sunmazlar. 

Konutkredisi.com.tr 

Konut kredisi konusunda uzman ve bağımsız mortgage danışmanınız, kredi başvurunuz sonrası sizi arayarak talebinizle alakalı tüm soruları yanıtlayıp bankaların konut kredisi ürünleri hakkında bilgi verdikten sonra sizin seçtiğiniz bankaya, evraklarınızı teslim etmek üzere randevulu bir şekilde yönlendirmenizi yapar. Kredinizi kullanana kadar sizi ve bankaya sürekli olarak takip eder, olası sıkıntıları çözer. Konutkredisi.com.tr müşterilerine sunduğu uzman ve bağımsız danışmanlık hizmetinden hiçbir ücret talep etmez. Bankalar da bu hizmete pazarlama bütçelerinden pay ayırdıkları için, müşterilere kesinlikle  ekstra bir tutar yansıtmazlar.

 


 

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir