Ödeme Planı Nasıl Hesaplanır?

odeme-plani-nasil-hesaplanir

Konut kredisi kullanırken vermeniz gereken en önemli kararlardan biri ödeme planınızdır. Seçeceğiniz plan, kredinizin vadesi boyunca uymak zorunda olduğunuz ödeme aralıklarını belirler. Olası durum değişikliklerinde kredinizi yapılandırabilir ya da başka bir bankaya transfer edebilirsiniz ancak ödeme planı bu aşamada da karşınıza çıkacaktır.

Kredi taksitini anapara, faiz ve vergiler oluşturur. Konut kredileri buradaki vergiden muaftır. Ödeme planınız belirlenirken vade ve tutara göre kredi taksitleri hesaplanır. Hesaplanan taksit tutarını faiz oranı ile çarpıldıktan sonra taksitin içindeki faiz miktarı ortaya çıkarılır. Son olarak faiz miktarı taksit tutarından çıkarılarak taksit içerisinde o aya ait ödenecek anapara miktarı bulunur.

Bütçeenize en uygun vade tutarı ve faiz oranını girerek, konut kredisi ödeme planınızı hesapkurdu.com “Kredi Ödeme Planı Oluşturma” aracı ile anında oluşturabilirsiniz.

Örnek Durum

1 Kasım tarihi itibariyle 100.000 TL konut kredisi için Konutkredisi.com.tr adresi üzerinden 120 ay vade seçeneği ve %0,83 faiz oranı ile teklif aldınız ve kullanmaya karar verdiniz. Ödeme planı olarak da eşit taksitli konut kredisini seçtiniz. Bu örnek duruma gelin beraber bakalım: Aylık taksit tutarınız bu şartlarda 1.319 TL olacak. Kredi tutarının faiz oranı ile çarpılması sonucu ödeyeceğiniz ilk ayın faiz miktarı 830 TL olarak hesaplanır. Taksit tutarından faiz miktarını çıkardığımızda ise ilk aya ait ana para miktarını bulabiliriz: 489 TL. Kalan ana paranız: 100.000 TL – 489 TL=99.511 TL

Ödeme Tarihi Taksit Anapara Faiz Kalan Ana Para
1. Ay 1.319,29 TL 489,29 TL 830 TL 99.510,71 TL
2. Ay 1.319,29 TL 493,35 TL 825,94 TL 99.017,35 TL

Konut kredisi kullanırken vade ne kadar uzun seçilirse toplam maliyetiniz de o kadar artacaktır. Bunun nedeni vade boyunca anaparanız üzerinden ödeyeceğiniz faiz miktarıdır. Vade uzadığında ödenen faiz de büyür, kredinin maliyeti artar. Öte yandan vade kısaldığında ise bu sefer aylık taksitleriniz artacaktır.  Aylık taksit tutarınızı bütçenizi sarsmayacak kadar yüksek belirlemeniz durumunda vadelerinizi kısabilir, bununla birlikte toplam maliyetinizi de azaltabilirsiniz.

Konut kredisi hesaplama araçlarını kullanarak, ne kadar dosya masrafı ve tapu harcı ödemeniz gerektiğine, konut değer artışı ve kira artışının ne kadar olacağını anında hesaplamak için, “Konut Kredisi Hesaplama Araçları” sayfasını ziyaret ediniz. https://www.hesapkurdu.com/konut-kredisi

Faiz Yükü Nasıl Azaltılır

Azalan taksitli bir ödeme planı seçtiğiniz takdirde başlangıçta daha yüksek tutarda taksit ödemeleri yapacağınızdan borcunuzun büyük bölümünü eritmiş olacaksınız. Bununla birlikte ilerleyen dönemler için faiz yükünüz de azalmış olacak. Öte yandan ara ödemeli planı seçerseniz de sene içerisinde ödeyeceğiniz ilave ödemeler sayesinde kalan anaparanızın daha çok azalmasına neden olacağınızdan eşit taksitli krediye kıyasla faiz ödemelerinde daha avantajlı olabilirsiniz.

Konut Kredi Hesaplama Yapın

Kullanacağınız kredi tutarına bankanızla belirlemiş olduğunuz vade tutarı ve faiz oranına göre her taksit döneminizde kalan anapara üzerinden yeniden hesaplama yapılarak, aylık ödemeniz sabitlenmektedir. En doğru konut kredi hesaplama için Hesapkurdu.com’da konut kredi hesaplama yapın.
Konut kredi hesaplama: https://www.hesapkurdu.com/konut-kredisi

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Adet Yorum