Onur Tekinturhan Konut Kredilerinin Geleceğini Değerlendirdi

Konutkredisi.com.tr kurucu ortaklarından Onur Tekinturhan Türkiye’de konut kredisi sektörünün durumunu ve geleceğini Konutkredisi.com.tr Blog’a değerlendirdi. Önümüzdeki aylar için öngörülerde bulunan Tekinturhan, kredi notu artışlarına rağmen konut kredisi faizlerinde kısa vadede daha fazla düşüş beklemediğini ifade etti. Kredisini yapılandırmak isteyenlere taksit düşürmek yerine kredi vadelerini kısaltmaları önerisinde bulunan Tekinturhan, ödeme gücünü koruyan ailelerin bu sayede daha fazla avantaj elde edeceğini belirtti.

– Konut kredilerinde yılbaşından bu yana olan seyri tüketici açısından değerlendirir misiniz, ne tür değişiklikler oldu?

– Geçtiğimiz yılsonundaki hızlı faiz oranı düşüşünün ardından yeni yıla aylık %0,80 seviyelerinde giren konut kredileri beklediğimiz gibi %0,70-0.80 bandında kalarak %0,70 seviyelerine biraz daha yaklaştı.

– Konut kredilerinin maliyetlerinde (faiz hariç) ne tür değişiklikler var, bunlar tüketicinin yararına mı?

– Rekabetin artması ile birlikte bankalar masraflarda da ciddi indirimler yapabiliyor. Sigorta muafiyetleri, belirli segmentlere yönelik farklı kampanyalar tüketici üzerindeki maliyeti azaltma yönünde olumlu gelişmeler oldu.

– SP de kredi notunu artırdı, bu faizlerde tüketici yararına bir miktar daha hareket yaratır mı? önümüzdeki aylara ilişkin değerlendirmenizi alabilir miyiz? Bu konuda tavsiyeleriniz?

– Kredi notu artışının kredilere doğrudan olumlu bir etkisi olacağını düşünmüyoruz. Aksine ilk çeyrek verilerine baktığımızda, tüketici kredileri Merkez Bankası hedeflerinin üzerinde büyüdüğü görülüyor. Bu yüzden önümüzdeki aylarda kredi maliyetlerinin daha düşük seviyeler inmeyeceğini, hatta bir miktar artabileceğini öngörüyoruz.

– Herkesin dilinde “Şimdi ev almak zamanı” ya da “Şimdi kredi kullanmak zamanı” şeklinde bir şarkı var adeta. size göre de öyle mi? Neden

– Biz de ev almak için mantıklı bir zaman olduğunu düşünüyoruz. Baktığımız zaman konut kredisi faizleri tarihin en düşük seviyelerinde ve kısa vadede daha düşük seviyelere inmeyecek gibi görünüyor. Öte yandan konut fiyatları geçtiğimiz yıl %17 arttı ve bu artmaya devam ediyor. Bu yüzden aradığı evi uygun fiyata bulduğunu düşünen tüketicilere fırsatı kaçırmamalarını tavsiye ediyoruz.

– Daha önce kredi kullanmış olanlara kredilerini yenilemeleri konusunda tavsiyede bulunur musunuz, hangi koşullarda ?

– Daha önce yüksek faiz oranlarından kredi kullanmış kişiler kredilerini yapılandırarak ciddi oranda kar edebilirler. Ancak kapanan kredi ve yeni açılan kredinin maliyetlerini de göz önünde bulundurarak doğru hesap yapmak çok önemli. Artık tüketiciler için bu hesabı internet üzerinden yapmak çok kolay hale geldi. Konutkredisi.com.tr web sitesine girerek kredi transferi talebini seçtiklerinde tüm detayları ile yapılandırma hesabı yaparak kar-zarar durumlarını anında görebilirler.

Yapılandırmada tüketicinin önünde iki seçenek var. Daha karlı olan birinci seçenekte, aynı aylık taksiti ödeyerek vadeyi kısaltabilirler. Böylece krediyi daha kısa sürede bitirerek faiz yükünü azaltmış olurlar. İkinci seçenekte iste aynı vade ile devam edilip taksit tutarı düşürülebilir. Bunu seçeneği daha çok aylık ödemeleri bütçelerini zorlayan tüketicilere öneriyoruz.

– 91 milyar liraya koşan konut kredisi pazarında ekonomiyi riske atacak ne tür tehditler var? Kredi hacmindeki bu büyüme ürkütücü mü? Neden

– Öncelikle konut kredisi hacminin ne ölçüde büyük olduğunu ortaya koyarken gelişmiş ülke ekonomileri ile karşılaştırma yapmamız gerekiyor. Türkiye’de konut kredilerinin GSYH’ye oranı yaklaşık %6 civarındayken Avrupa Birliği ülkeleri ortalaması %50 seviyelerinde. Bireysel kredilerdeki takibe dönüşüm oranlarına baktığımızda %0,8 ile en düşük takip oranının konut kredilerinde olduğunu görüyoruz. Bu açıdan konut kredileri riskinin diğer tüketici kredilerine göre çok daha düşük olduğunu söyleyebiliriz.

Yerli reel sektörü önemli şekilde destekleyen konut kredileri bireysel anlamda da tasarrufu desteklemesiyle diğer tüketici kredilerinde ayrıldığını düşünüyoruz. Bu bağlamda konut kredisi büyümesinin ürkütücü seviyede olmadığını düşünüyoruz, aksine kontrollü bir büyümenin ekonomiye oldukça katkısı olacağına inanıyoruz.

– Tüketici konut kredisi kullanırken banka seçiminde nelere dikkat etsin? Bankaların konut kredisi kampanyalarında çeşitlenme var mı? Sizce dünyadaki örneklerine baktığımızda Türkiye’de başka ne tür yeni kampanyalar görebiliriz?

-Konut kredisi alırken doğru bankayı seçmek, krediyi kullanabilmek ve kredi kullanırken zarar etmemek adına en önemli konu. Tüketicilerin kredi alırken doğru bankayı seçmek için tüm bankaların maliyetlerini karşılaştırmaları gerekiyor. Bankalar son zamanlarda farklı tüketici segmentlerine yönelik kampanyalar yapıyorlar. Önümüzdeki dönemde bu kampanyaların daha çeşitlenip artacağına inanıyoruz. Sektör geliştikçe gelişmiş ülkelerdeki gibi risk bazlı fiyatlamaları da konut kredilerinde göreceğimizi düşünüyoruz.

– Son olarak sizin eklemek istedikleriniz…

– Konut kredisi insanların hayatındaki en önemli finansal kararlardan biri ve başvurudan kullanım aşamasına kadar oldukça karmaşık olabilen bir süreç. Konut kredisi alırken doğru bankayı bulamamak kişilerin ev hayallerine kavuşamamalarına ya da binlerce lira zarar etmelerine sebep olabiliyor. Biz bu noktada konut kredisi ile ev alacak kişilere, çevrelerindeki kişilerin ya da emlakçılarının yönlendirdiği bankayla değil işin uzmanına danışarak doğru banka ile ilerlemelerini tavsiye ediyoruz.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir