Ruhsatsız ve Kaçak Yapılara Ağır Cezalar Geliyor

ruhsatsiz-kacak-yapilara-yikim-geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ruhsatsız ve kaçak yapılara ağır cezalar uygulamaya hazırlanıyor. İmar Kanunu’nda yapılacak düzenlemeler ile artık ruhsata aykırı yapıları yıktırmayanlara emlak vergisine esas bina değeri ile belirlenen rayiç değer ortalamasının yüzde 5’i ile 10’u arasında cezai işlem uygulanacak. Kanunla birlikte gelecek yeni düzenlemeler, cezalar şöyle:

Ruhsatsız Yapılara Uyarı

Ruhsatsız ya da ruhsata aykırı yapılan konutların sahiplerine, mevzuata aykırılığının tespitinden itibaren 30 gün süre verilecek. Konut sahibinden bu süre zarfında yapılarını ruhsata uygun hale getirmeleri beklenecek. Düzenleme yürüllüğe girdiğinde, cezalar, emlak vergisine esas bina değeri ile uzman yada kuruluşların belirlediği bedel tespiti esasları dikkate alınarak rayiç değer ortalamasının yüzde 5 ile 10 arasında olacak. Öte yandan kullanma izni alınmamış yapılarda ise bu oran, emlak vergisine esas bina veya arsa değeri ile bankanlıkça her yıl için belirlenen yapı maliyetine esas birim fiyat üzerinden tespit edilen yapı değerinin toplanmasıyla bulunacak.

Kaçak Yapılar Yıkılacak

Kaçak yapılarda da aynı uygulamayı gerçekleştirmeyi düşünen bakanlık, verilen 30 günlük sürede eğer yapının durumunda herhagi bir ilerleme göremezse buraları yıkabilecek. 30 gün içinde söz konusu binanın ruhsata uygun hale getirilmemesi halinde  yapı sahiplerine sürenin dolduğu tarihten başlamak üzere mevzuata aykırılığı sürdürdüğü her yıl için valilik tarafından idari para cezası verilecek. Ceza peşin tahsil edilecekken, binanın mevzuata aykırı yapılan veya kullanılan alanı üzerinden hesaplanacak.

Cezalar Kaynak Olarak Kullanılacak

Tahsil edilen cezalar Kentsel Dönüşüm Projeleri için kaynak oluşturacak. Bu kaynaktan bakanlıkça belirlenen esaslar doğrultusunda aşağıdaki kriterlere uygun yerler faydalanacak:

  • Sertifikalı yeşil bina
  • Yöresel mimariye uygun yapı inşa edenler
  • Binalarındaki enerjiyi verimli hale getirmek üzere tadilat yapanlar
  • Yenilenebilir enerji kaynakları kullanarak kendi enerjisini üreten binalar
  • Ekolojik bina ve yerleşmeler
Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir