Sabit Faizli Konut Kredisinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

sabit-faizli-konutkredisi

Sabit faizli konut kredisi mi yoksa değişken faizli konut kredisi mi? Danışmanlık hizmeti verdiğimiz ziyaretçilerimizin kredi kullanırken aklına takılan ilk sorulardan biri, bu karşılaştırma. Aslında iki seçeneğinde farklı avantaj ve dezavantajları olduğunu söyleyebiliriz. Önceki yazımızda değişken faizli konut kredisini anlatmış, sizi ne tür avantaj ve dezavantajlar bekliyor yazmıştık. Peki sabit faizli konut kredisini seçerseniz sizi neler bekliyor?

Türkiye’de çoğunlukla kullanılan bu seçeneğin en önemli özelliği kredinin vadesi boyunca ödenecek kredi taksit tutarının değişmiyor olması. Faiz oranının da sabit olduğu ve bütün süreç boyunca aynı miktarda ödeme yaptığınız sabit faizli konut kredisinde göze çarpan en büyük dezavantaj ise piyasadaki dalgalanmaların sizi nasıl etkileyeceğini bilemiyor olmanız.

Örnek Durum

Diyelimki 12 Kasım itibariyle kredi kullanmak istediniz. Konutkredisi.com.tr üzerinden yaptığınız araştırmada size en uygun kredi teklifinin %0,83 ile piyasanın çok altında olduğunu gördünüz ve başvuru yaptınız. Ardından sabit faizli konut kredisini seçerek süreçlerinizi ilerlettiniz. Krediyi kullanmaya başladıktan iki ay sonra piyasalarda artış yaşanmaya başladı, faiz oranları yükseldi. Bu noktada siz iki ay önceki oranlarla borcunuzu ödediğiniz için avantajlı olacaksınız. Öte yandan piyasaların düşmesi durumunda ise faiz oranınız sizi dezavantajlı olmanıza neden olacak. Peki ne yapmanız gerekiyor?

Refinansman Seçeneğiniz Var

Faizlerin düştüğü ve dezavantajlı olduğunuzu düşündüğünüzde ilk önce refinansman yapmanızın sizi tekrardan avantajlı yapıp yapmayacağını hesaplamalısınız. Refinansman daha uygun oranlara aynı ya da başka bir bankadan kredi bulmak anlamına gelir. Sadece faiz ödemelerini yeniden düzenlerken eksper raporu ve kredi masrafları gibi ek masraflar gerektirir. Ayrıca mevcut kredinizi kapatacağınız için %2’lik bir erken ödeme cezası da ödemek zorunda kalırsınız. Refinansman yaparken avantajlı olup olmayacağınız çok önemlidir. Bunu öğrenmek için buraya tıklayarak sorgunuzu yapabilirsiniz.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

One Comment