Satın Alacağınız Binanın EKB’si Var Mı?

uzman-danisman

İçinde bulunduğumuz dönemde yatırımcıların yakın markajında gayrimenkul var. Ancak gayrimenkul satın alma sürecinde artık daha farklı kıstaslara da dikkat edilmesi gerekiyor. Bunlardan biri de EKB yani “Enerji Kimlik Belgesi” olacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni bir düzenleme ile tüm binaların bu belgeye sahip olmasını zorunlu kıldı. 2017 yılından sonra belgesi olmayan binalar tapuda net olarak görülebilecek.

Bu uygulamanın amacı binalarda enerji kullanımının verimini yükseltmek, enerji israfını önlemek ve dolayısıyla çevreyi korumak şeklinde açıklandı. Amaçlar doğrultusunda hazırlanan Enerji Performansı Yönetmeliği ile EKB’nin alınması zorunluluğu netlik kazanmış oldu. Özellikle yeni projelerde tüm binaların bu belgeye sahip olması gerektiği üzerinde duruluyor. Ancak eski binaların da belge sahibi olması gerektiğinin altı da çizilmiş durumda.

EKB’si Olmayan Binada Konut Satılamayacak

Konut kredisi kullanarak konut satın almak isteyenlere de uyarı niteliğine olan bu konu hatırlatılıyor. EKB’si olmayan bir binada konut satın aldıysanız 2017 sonrasında satmanız son derece güç olabilir. Hatta basit bir düzenleme ile bu konutların alım-satım işlemleri engellenebilir. Dolayısıyla şimdiden bu belgeyi kıstaslarınız arasında eklemenizde fayda olacaktır.

Belge binanın en az enerji ihtiyacı düzeyi, enerji tüketimi sınıflandırması, yalıtım özellikleri, ısıtma ve soğutma sistemlerinin ne oranda verim sağladığı gibi bilgileri de içeriyor olacak. Bu belge özellikle binalar için yapı kullanım izni alınması etabında ilgili daireler tarafından gayrimenkul sahiplerinden istenecek. Belgenin verilmemesi durumunda ise işlem yapılmayacak.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir