Konut Kredisi Rehberi

Konut kredisi ve ev almak ile ilgili mutlaka okumanız gerekenler.

Son Haberler

Konut kredisi ile ilgili son haberler ve güncel gelişmeler.

Video ve İnfografikler

Konut kredisi piyasasına dair en son video ve infografikler.

Piyasa Raporları

Üç aylık 'Konut Kredisi Piyasasına Bakış' raporlarımız.

Soru - Cevap

Konutkredisi.com.tr'nin uzman danışmanları ev ve kredi almaya dair tüm sorularınızı yanıtlıyor.

Değer artışı vergisi

0

Merhaba, Şu sıralar 360 bin TL değeri olan bir evle ilgileniyoruz. Ancak satıcı evin değerini 180 bin TL gösteriyor. Böyle olunca çekebileceğimiz kredi miktarı da 135 bine düşüyor. 250 bin düşünüyorduk. Onun için bankadan 180 bin konut, 70 bin ihtiyaç kredisi çekmeyi düşünüyoruz, (eksperin evin tapu değerine değil de, gerçek değerine bakacağını var sayarsak). Bu durumda, konut kredisi yine 180 bin görüneceği için, maliyenin dikkatini çekmeyebilir mi? yani değer artışı vergisi gelmez mi bu şekilde kredi çekince?

Kategori: sorulan 07 Haziran 2013

1 Cevap

0

Merhabalar. Ev sahibi satış tapu değerini yükseltirse değer artışı kazancı vergisi verir. Değer artışı kazancı vergisi sizi değil ev sahibini ilgilendiren bir vergidir. Siz önce düşük tapu değeri beyan edip sonradan pişmanlık beyanı verirseniz (satıcıya düşen tapu harcı farkını da ödemeniz gerekecektir) o zaman satıcı yine bu verginin mükellefi olur, kendisi durumu öğrenip 2014′te gelir vergisi ödemezse sonradan daha da büyük ceza gelir.

Ev 180.000 görünür de 180.000 TL konut kredisi alınırsa maliye’nin buradaki çapraz kontrolleri atlanmış olur. Sonuçta ihtiyaç kredisini dekorasyon vb. amaçlarıyla da almış olabilirsiniz. Ancak buna rağmen ceza gelmeyeceğini, maliyenin bu gibi durumları tespit edecek yöntem geliştirmeyeceğini kimse garanti edemez. Sonuçta hukuka uygun olan evi gerçek satış bedelinden beyan etmektir.

180.000 ile 250.000 arasındaki tapu harcı farkı alıcı ve satıcı için ayrı ayrı 1.400′er TL’dir. Beyan vereceğiniz zaman bu farkın üzerine aradan geçen her ay için %4 pişmanlık zammı yansıtılır, ancak aradan çok zaman geçmezse zaten başta vermeniz gereken tapu harcına kayda değer bir ceza yüklenmeyecektir. Ancak bu durumda yine konut kredisi çekemiyorsunuz.

Bu arada tapu değerini düşük gösterirseniz evi günün birinde satmak istediğinizde ev sahibinin şu an bulunduğu duruma siz de düşersiniz bunun da bilincinde olunuz

Sizleri yeni adresimiz olan Hesapkurdu.com | Bilgi adresine bekliyoruz. Yeni yazılarımız bu adreste!Siteye Git!
Close


Ayrıca ev alımı ve krediler ile alakalı en doğru ve güvenilir bilgiler için
bizi sosyal medyada da takip edin!