Konut Kredisi Rehberi

Konut kredisi ve ev almak ile ilgili mutlaka okumanız gerekenler.

Son Haberler

Konut kredisi ile ilgili son haberler ve güncel gelişmeler.

Video ve İnfografikler

Konut kredisi piyasasına dair en son video ve infografikler.

Piyasa Raporları

Üç aylık 'Konut Kredisi Piyasasına Bakış' raporlarımız.

Soru - Cevap

Konutkredisi.com.tr'nin uzman danışmanları ev ve kredi almaya dair tüm sorularınızı yanıtlıyor.

Ev almak istiyoruz

0

Merhabalar,öncelıkle verdıgınız bılgıler ıcın cok tesekkurederım. benım sorularım soyle olacak.annemın ,rahmetlı babasından kalan 750 lıra net gelırı kı bu gelırı kullanılarak olusturulmus 8000 tl lık kredı borcu bulunmakta 2013 senesı ıcın 250 tl 2014 senesi ıcın 430tl cıvarı seklınde odeme planı bulunmaktadır ve bu gelırıne ilaveten,nafaka olarak heray duzenlı sekılde 1250 lıra gelırı ve Ayrıca yarı hıssesıne sahıp oldugu 1 evi var.sımdı kucukbır ev almak ıstıyoruz. 70000 tlye usta ıle anlastık ve bu kısı tanıdıgımız biri.ev suan ınsaat durumunda ve ustamız evın yuzde 75 ı bıtmeden eksperın eve deger bıcemeyecegını yaklasık 1 ay sonra ınsaatın yuzde 75ının tamamlanır hale gelecegını soyledı. Maddı durumumuz ıtıbarıyle suan elımızde hıc nakıt para bulunmamakta .ustamız farklı bankalardan konut ve ıhtıyac kredısı cekebılecegımızı soyledı. sık sık ev yapıp sattıgı ıcın anlasmalı bankacı arkadaslarından 0.74 faızlı 10 yıllık konut kredısı(yuzde 25 i olan 50 55 bın tl ıcın) ve gerı kalan kısmı ıcn de uygn faız oranından(bellı degıl ama 1.14 cıvarı herhalde) 5 yıllık ıhtıyac kredısı cekebılcegımızı belırttı.

1)sızce bu gelırımızle kredılerın cıkma olasılıgı var mıdır ve ıkı kredının toplamgerı odemesı tahmını olarak sızce ne kadar olur?? ayrıca ustamız toplam masrafımızın alım satım tapu masrafları dahılınde asagı yukarı (70000 tl ev bedelı)75000 tl olacagını soyledı.

2)ancak verdıgınız bılgılerden anladıgım kadarıyla alıcı ve satıcı,evın satıs bedelı olan 70000 lıranın yuzde 2 sını karsılıklı olarak yanı 1400 lırası usta-1400 lırası biz seklınde ödemek mi dogru olandır?ustanın belırttıgı tapu masraflarının yaklasık 5000 tlyı bulacaktr soylemı masrafları ustanın bıze yuklemek ıstedıgını mı belırtıyor?

3).bunu engelleyebılmem ıcın neler önerırsınız?

4)ayrıca satıs gunu bankaların avukatlarının(herhalde kredı cektıgımız ıkı farklı bankanın da avukatlarından bahsettı,pek anlayamadım??) tapuya ıpotek koyacaklarıını, borc odendıgı zaman ıpotegın kalkacagını soyledı.ıpotek konulmasının herhangı bır sakıncası var mıdır ve bu ıpotekı ıkı banka da mı koyacak,odeme bıttıgınde ıpotek kaldırma ıslemı nasıl olacaktır?prosedur nasıl ıslemektedır?

5)ustamız bızı bahsedılen tum konularda dogru yonlendırmekte mıdır?

6)son olarak tapu masraflarını bıze yukledıgını varsayarak damga vergısı donersermaye ve bunun gıbı masraflar dahıl olmak uzere (70000 tl ye anlasıldı)toplam malıyetımız ne kadar olur ve yasal ve malı acından basımızın hıc agrımaması ıcın tapuda ızlememız gereken yol belırtmemız gereken rakam ve yapmamız gerekenler önerılerınız nelerdır?Sayın Hocam hıcbır bılgım olmadıgı ıcın ve ılk defa bu ıslerın ıcınde oldugum ıcın hata yapmaktan cekınıyorum yardımlarınız ve onerılerınız sımdıden canı gonulden tesekkur edıyorum..Saygılarımla İyi Çalışmalar..

Kategori: sorulan 07 Haziran 2013

1 Cevap

0

Merhabalar Koray Bey. Öncelikle ustanızın bir kötü niyetini göremedim. Sorularınıza geçecek olursak:

1) 55.000 TL için aylık taksidiniz 700 TL civarı olur. Tapu ve kredi masraflarını da ihtiyaç kredisinden çıkarmak istediğinizi varsayıyorum. Bu durumda 20.000 TL ihtiyaç kredisi gerekir, taksidiniz ise 500 TL civarında olacaktır. Tapu ve kredi masraflarını siz ödeyecekseniz 15.000 TL ihtiyaç kredisi 300 TL takside düşecektir. 2000 TL gelir ve önümüzdeki 2 yılda 400 TL ihtiyaç kredisi ödemeniz olduğunu düşünürsek 1200 TL kredi/1600 TL gelir oranı oluyor. Bu oran her iki kredinin kabulu için yetersiz kalabilir.

Bu durumda konut kredisinde artan taksitli ödeme planı kullanabilirsiniz. Taksitlerin her yıl %10 arttığı 55.000 TL’lik kredi planında taksitleriniz 450 TL’den başlar. 2 yıl sonra 550 TL olur, ancak eski 400 TL’lik ihtiyaç kredisi bittiğinden daha rahat ödeyebilirsiniz. 5 yıl sonra taksit 750 TL olur, 2. ihtiyaç kredisi de bu noktada biteceğinden yine rahatlarsınız. 10. yılda ayda 1.100′er TL ödemeniz gerekir. Aylık geliriniz 10 yıl sonra 2.000 TL olarak kalsa bile (ki en az enflasyon oranında artacaktır geliriniz) rahatça ödeyebilirsiniz.

Artan taksitli ödeme planı hem sizin açınızdan daha makul, hem de banka açısından daha kabul edilebilir geldi bana. Konut kredinizi http://www.konutkredisi.com.tr‘den alırsanız danışmanlarımız size özel planlar konusunda yardımcı olabilir. Ayrıca ustanızın size bulduğunu söylediğiniz konut kredisi oranı halahttp://www.konutkredisi.com.tr ‘deki en düşük orandan daha yüksektir.

Konut kredisine başvurmadan önce evin %100′ünün tamamlanmış olmasına dikkat etmelisiniz. Yoksa ekspertiz değeri evin tamamlanmamış haline göre düşük çıkar, çekebileceğiniz kredi düşer.

İki tür kredi için de en uygun faiz oranlarına http://www.ihtiyackredisi.com.tr vehttp://www.konutkredisi.com.tr adreslerimizden erişebilirsiniz.

2-3) Tapuda 70.000 TL beyan edilen evin tapu harcı alıcı ve satıcı için 1400′er TL’dir. Üzerine 100-200 TL tapu döner sermaye föy ücreti ödenir. Ancak satıcılar genel olarak sözleşme maddeleriyle tapu harcını alıcılara yüklerler. Bu durumda itiraz etmenin tek yolu pazarlık yapmak veya evi almamak oluyor.

4) Tapu dairesine yalnızca konut kredisi veren bankanın görevlisi gelir, yalnızca o banka evinize ipotek koyar. Bu standart prosedürdür. Konut kredisi faiz oranları bankalar evinize ipotek koyup risklerini azalttıkları için düşüktür. Ancak bu kredi geri ödemesinde sorun çıktığında bankanın evi satışa çıkarabileceği anlamına gelir. Bu da kredi almadan önce onu ödeyebileceğinizden emin olmanızı gerektirir. Konut kredisi ödemesi tamamlandığında bankadan ipoteği kaldırmasını talep edersiniz, banka da tapu dairesine yazı göndererek ipoteği kaldırır.

5) Ustanızın kötü niyetini göremedim, yalnız verdiği kredi oranı en uygun oran değil.

6)1000-2500 TL arası konut kredisi için dosya masrafı, ekspertiz, sigorta vb. ödemeleriniz. olur. Tapu harcını siz öderseniz 3.000 TL civarı da oraya gideriniz olur. Ev aldıktan sonra doğalgaz elektrik vb. abonelikler olduğunda 500-600 TL’de oraya gidebilir. 74.500 – 77.500 arası bir masrafla bu evi alabilirsiniz.

Sizleri yeni adresimiz olan Hesapkurdu.com | Bilgi adresine bekliyoruz. Yeni yazılarımız bu adreste!Siteye Git!
Close


Ayrıca ev alımı ve krediler ile alakalı en doğru ve güvenilir bilgiler için
bizi sosyal medyada da takip edin!