Stüdyo Daire Dönemi Kapanıyor

studyo-daire-donemi-kapaniyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen ve inşa edilecek yapılarda uyulması gereken standartlarla ilgili olan Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 8 Eylül tarihinde yürüllüğe girdi. Yönetmelikle birlikte tartışmalara konu olan stüdyo daire dönemi kapanacak.

Daire mimarisiyle ilgili değişiklerin yapıldığı düzenlemeye  göre oda sayısı 3 veya daha az olan konutlarda banyo ve tuvalet aynı yerde olabilecek. Buna göre diğer alanlar ayrı konumlandırılacak. Bir dairenin toplam 27 metrekareden daha az olmayacağı belirtilen düzenleme ile eski yönetmelikteki açık da giderilmiş olacak. Önceki uygulamada odaların büyüklükleri belli olmadığı için müteahhitler niş yani girinti yöntemi ile yönetmeliği delebiliyor ve yatak odası ile oturma odasını birlikte yapabiliyordu ancak artık odaların büyüklüğü belli olduğu için müteahhit oturma odasına ek olarak 8 metrekarelik yatak odasını yapmak zorunda. Yeni düzenlemeye göre en küçük dairedeki odaların büyüklükleri şöyle:

Oda

Metrekare

Oturma Odası

12 m2

Yatak Odası

8 m2

Banyo

3 m2

Mutfak

3.3 m2

Tuvalet

1.2 m2

Uygulama ile yüksek gösterilen brüt-net metrekare farkı yeniden düzenlendi ve yüksek belirtilen, konut satın alanları yanıltan brüt metrekareler artık hesaplanamayacak. Bağımsız bölümün içerisindeki; duvarlar, kolonlar, sıva payları, merdiven sahanlıkları ve basamakları ile bu merdivenlerin altlarında kalan yerler ile sadece bağımsız bölüme ait ve bağımsız bölümün içinden doğrudan bağlantılı olan; balkonlar, çatıda, katta ve zemindeki teraslar, açık çıkmalar, çatı veya kat bahçeleri brüt alana dahil alanlar olarak ifade edildi. Bu alana; ışıklıklar, galeri boşlukları, bağımsız bölümün eklentileri ve havuz gibi bazı ortak alanların bağımsız bölüme düşen payları dahil edilmedi.

Rezidansların tanımı değişti

Düzenleme rezidansların konut sayılmasını sağlayacak. Vergilemede rezidansların konut sayılıp sayılmayacağı tartışması da böylelikle son bulmuş oldu. Yönetmeliğe göre rezidanslar, “Yüksek nitelikli konutlar yönetmelikte en az konut şartlarını sağlayan; resepsiyon, güvenlik ve günlük temizlik servisi mekanlarının bulunduğu, sağlık hizmetleri, kuru temizleme, çamaşırhane, taşıma, yemek ve alışveriş servisi hizmetleri ile spor salonu ve yüzme havuzu gibi hizmetlerin de verilebildiği birden fazla bağımsız bölümü ihtiva eden konut binalarıdır” şeklinde tanımlandı.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir