Su Faturalarınız Kabarık mı Geliyor?

su-tuketimi

Faturalarımızdan tasarruf etmek için bir çok yöntem denemişizdir. Çoğu kez yaptıklarımızın hiç bir anlamı olmazken, kulaktan duyma bilgilerle aldığımız önlemler çoğu kez bizi zarara götürmüştür. Konutkredisi.com.tr | Blog adresi olarak uygulayabileceğiniz ve su faturalarınızdan tasarruf edebileceğiniz bir liste hazırladık.

Bilinçsiz su kullanımı hem faturalarınızın kabarmasına hem de küresel ısınma yüzünden doğal su kaynaklarının boşa harcanmasına neden olacaktır. Aşağıda önerdiklerimizle su tüketimi bilinçli şekilde yaparak çok yüksek gelen su faturalarından kurtulabilirsiniz.

Yeni Bir Eve Taşınırken Dikkat

Yeni bir eve geçiyor veya banyo, tuvaletlerde tadilat düşünüyorsanız mutlaka tasarruflu batarya ve klozetleri seçiniz. Fotoselli bataryalar su faturasında yaklaşık %80’e varan tasarruf sağlayabilirler.

Tazyikli Su Akışını Engelleyin

Hortum ve armatürün arasına debi denen suyun akışını kontrol eden bir araç takınız. Bu şekilde tazyikli su akışını engelleyip gereksiz yere su kullanmayacaksınız. Su akışını kontrol etmek size %20’lik bir tasarruf sağlayacaktır.

Rezervuarın Su Akıtmadığına Emin Olun

Tuvalette kullandığınız rezervuarınızın su akıtmadığını kontrol ediniz. Bir kaç damla su bile size %20’den fazla tasarruf sağlayabilir. Rezervuarın içine dolan su miktarını da azaltabilirsiniz. İçine hava dolu pet sise atarsanız daha az su ile dolacaktır. Bu şekilde daha az su kullanıp tasarruf edebilirsiniz.

Yağmur Suyunun Kullanımı

Mümkünse var ise tuvaletteki pis su gideri için yağmur suyu kullanın. Tabii ki bu yöntemi yapabilmek için bahçede yağmur suların toplanması için bölüm ve tesisat yapılması gerekir. Türkiye şartlarında apartman düzeni yoğunlukta olduğu için kullanımı çok zor olacaktır.

Daha Çok Temizlik Ama Daha Az Tüketim

Beyaz eşyalarınızdan çamaşır makinesi ve bulaşık makinelerini kullanırken tam olarak dolana kadar bekleyip o şekilde çalıştırın. Ayni miktarda su ile daha çok temizlik yapabilirsiniz.

Banyoda Doldurulan Küvete Dikkat

Banyoda küveti doldurup sıcak suya uzanmak çok rahatlayıcı olacaktır. Bir o kadarda faturanıza etki edecektir. Ortalama bir küveti doldurmak için 160 litre kadar su kullanılır. Bunun yerine duş yapmanız size ortalama 100 litre kadar sudan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir