Taksitli Satışlarda Düşüş Yaşandı

kredi-kartlarina-yeni-duzenleme

Şubat ayıyla beraber gelen taksit sınırlandırılması çok konuşulmuş ve tartışılmıştı. BDDK alınan kararın tüketiciyi koruma amacını taşıdığını ifade ederken tüketicilerin bazıları kararı olumsuz karşıladı. Tüketici taksitle alışveriş yapamadığı için alternatif çözümler üretilmeye başlansa da uygulamanın ilk haftasında hedefine ulaştığını görebiliyoruz.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) kredi kartına taksit sınırlamasının ardından açıklanan ilk veriler kredi kartına taksitle satışların bıçak gibi kesildiğini ortaya çıkardı. Merkez Bankasının verilerine göre taksitli kredi kartı harcaması 1 haftada 700 milyon lira azaldı. Kredi kartı taksit sayısına sınırlandırılma getirilmesinden sonraki döneme ait ilk veri Merkez Bankasının Haftalık Para ve Banka İstatistiklerinde dün yayımlandı.

En avantajlı kredi kartı kampanyalarına ulaşmak ve bankaların kredi kartları arasında karşılaştırma yapmak için hesapkurdu.com “Kredi Kartı” sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Hesapkurdu.com analizine göre kredi kartına taksitli satışları bir haftada 700 milyon TL düştü

Verilere göre, geçen hafta kredi kartı harcama tutarı 1 milyar 297 milyon lira azalarak 92 milyar 688 milyon liradan 91 milyar 391 milyon liraya geriledi. Kredi kartı harcamalarında taksitli tutar ise yönetmeliğin yürürlüğü girmesinin ardından bir haftalık dönemde 693 milyon lira azalarak 52 milyar 896 milyon liradan 52 milyar 203 milyon liraya düştü. Aynı hafta taksitsiz kredi kartı harcama tutarı ise 604 milyon lira azalarak 39 milyar 793 milyon liradan 39 milyar 189 milyon liraya indi.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir