Tüketici Güven Endeksi 2014

tuik-rapor-gorseliMaliye Bakanlığı yaptığı basın toplantısında tüketici güven endeksinin 2014 ilk çeyreğinde artış gösterdiğini açıklamasında bulundu. %11,3 artan endeksin toplam harcamalar içerisinde faiz hariç bütçe giderlerinin geçen yılın aynı dönemine göre %15 arttığı belirtildi.

Altın ithalatının normalleştiğini belirten Şimşek, “Nisanda tüketici güven endeksinde çok ciddi bir artış söz konusu” diye konuştu.
Şimşek, 2014 yılı Ocak-Mart dönemindeki bütçe gerçekleşmelerini açıkladı. Bu yılın mart ayında bütçenin, geçen yılın aynı ayına göre 300 milyon lira azalışla 5.1 milyar lira açık verdiğini belirten Şimşek, “Gerek bütçe açığı gerekse faiz dışı denge açısından bakıldığında Mart 2014’te Mart 2013’e göre daha iyi performans söz konusu” dedi.

Harcamalarımızda Artış Var

2014’ün ilk çeyrekte bütçe giderlerinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11.3 artış gösterdiğini ifade eden Şimşek, toplam harcamalar içerisinde faiz hariç bütçe giderlerinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 arttığını belirtti. Şimşek, bu rakamın yüksek seyretmesinde özellikle yatırımlar, personel giderleri, sosyal güvenlik giderleri gibi birçok faktörün etken olduğunu dile getirdi. Şimşek, “Ne giderlerde ne gelirlerde önemli bir sapma söz konusu değil. Hatta gelirlerde bizim öngördüğümüzden daha güçlü bir performans var. Yılın kalan 9 ayında da ilk 3 ayda olduğu gibi mali disiplini güçlü bir şekilde devam ettireceğiz. 2014 bütçe dengesi ve faiz dışı denge hedeflerini rahatlıkla yakalayacağız” diye konuştu.

Güven Arttı

Bu yıl için de yüzde 4’lük büyüme öngördüklerini anımsatan Şimşek, “Bu büyümeye ilişkin birtakım aşağı yönlü riskler olsa da büyümenin yine de ılımlı şekilde devam edeceği kanısındayız. Çünkü yerel seçimler  sonrasında siyasi risk algısı önemli ölçüde azalmıştır. Mesela nisan ayında  tüketici güven endeksinde çok ciddi bir artış söz konusu” diye konuştu.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir