Tüketici Kredi Hacminde Bir Haftada %0,35 Gerileme Yaşandı

faiz-kasim

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, 2011 yılında %40’lara yükselen tüketici kredilerindeki büyüme hızının sürdürülebilir bir hız olmadığını açıklamıştı. Bu hızın mutlaka aşağıya çekilmesi gerektiği vurgulanmıştı. 2014 yılına gelindiğinde atılan adımların rakamlara yansıdığını görüyoruz.

Merkez Bankası Hacmin Düşürüleceğini Söylemişti

2013 yılının değerlendirmesini yapan Başçı, büyüme hızının %30’un altında gerçekleştiğini ancak 2014 yılıyla beraber bu hızın kademeli olarak %15’e indirileceğini belirtti. Merkez Bankasının aldığı kararlar doğrultusunda tüketici kredileri hacminde daralmanın etkisi, rakamlara yansımaya başladı ve kullanılan kredi oranı bir haftada %0,35 düştü.

Bütçenize uygun doğru krediyi bulmanızı sağlayan Hesapkurdu.com’un “İhtiyaç Kredisi” sayfası ile bankaların avantajlı faiz oranlarını karşılaştırarak, başvuru yapabilirsiniz.

Tüketici Kredileri Bir Haftada %0,35 Geriledi

Hesapkurdu.com BDDK verilerini inceleyerek hazırladığı bilgilere göre tüketici kredileri büyüme hızında alınan önlemlerle birlikte bir hafta içerisinde %0,35 gerileme yaşanırken hacim 250 milyar 408 milyon TL’ye düştü. 2013 Şubat 22’de hacimde artış yaşanmış olması da atılan adımların bir yıl içerisinde rakamlara yansıdığını gösteriyor.

Bugünkü mevcut kira tutarınız ya da ödeyebileceğiniz miktara göre ne kadarlık bir ev alabileceğinizi Hesapkurdu; “Kira Öder Gibi Konut Kredisi Hesaplama” aracı ile anında öğrenebilirsiniz.

Konut ve İhtiyaç Kredi Hacimlerinde Gerileme Var

14 Şubat 2014 tarihinde 111 milyar 924 milyon TL olan konut kredisi hacmi, 21 Şubat 2014’te 111 milyar 795 milyon TL’ye düştü. Tüketici kredileri hacminde yüzdesel olarak en büyük paya sahip olan konut kredisi hacmi ise bir haftada %0.12 oranında geriledi. Öte yandan ihtiyaç kredilerindeki durumda paralellik gösteriyor. Ocak ayında yavaşlama ihtimali olduğunu hissettirmesine rağmen Şubat ortasında %0,46 büyüyen ihtiyaç kredileri Şubat sonuna gelindiğinde %0,61 oranında gerileyerek 87 milyar 158 milyon TL oldu. Geçen yıl aynı dönemde ihtiyaç kredi hacminin %0,35 oranında arttığını hatırlatmakta fayda var.

En uygun faiz oranları ve kredi vade tutarları hakkında daha detaylı bilgiye www.hesapkurdu.com sitesinden ulaşabilirsiniz.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir