Tüketiciler için Kredi Kartı Kullanımı

kredi-karti-kullanimi

Kredi kartı geçmişi ve dolayısıyla düşük kredi skoru tüketicilerin kredi başvurularında bankanın dikkat ettiği konular arasında yer alıyor. Kredi kartı kullanımına dikkat etmeyen tüketiciler karşılaştıkları borçlar yüzünden ileri ki dönemlerde kredi çekmek istediklerinde sorun yaşıyorlar.

Konutkredisi.com.tr | Blog olarak hazırladığımız “Tüketiciler için Kredi Kartı Kullanım” rehberiyle sizleri bu konuda bilinçlendirmeyi hedefliyoruz. İşte kredi kartınızı doğru kullanmanız için önerdiğimiz başlıklar:

Kart Limitine ve Yıllık Ücrete Dikkat

Kredi kartına başvururken dikkat etmeniz gereken ilk nokta kartın limitidir. Limitin gelirinizle doğru orantılı olmasına önem verin. Gelir düzeyinizin üzerinde bir limit belirlemiş olsanız bile mutlaka harcamalarınızı düzenli olarak takip edin ve gelirinizi aşmamaya özen gösterin. Yüksek limitli kredi tüketici için her zaman risk taşır. İhtiyaç doğrultusunda limit kullanılmalı ve ihtiyaç fazlası limit düşürülmelidir. Kredi kartı başvurusunda önem vermeniz gereken bir diğer nokta yıllık ücret konusudur. Seçiminizi yıllık ücreti göz önünde bulundurarak yapmalısınız.

Kredi kartı dönem borcu üzerinden alınacak en düşük ödeme tutarınızı “Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama” aracını kullanarak, anında hesaplayabilirsiniz.

Sözleşmeyi Okumayı Unutmayın

Kredi kartı alırken kredi kartı sözleşmesi mutlaka okunmalıdır. Konulan şartlar, ödeme bilgileri ve ekstra ücretler gibi konuları özenle okumalısınız. Aksi takdirde sonraki dönemlerde bir çok sorunla karşılaşabilirsiniz.  Öte yandan kredi limiti, yıllık kart ücreti, asgari ödeme miktarı, kredi faizi gibi terimlerin ne anlama geldiğine de dikkat edilmelidir. Bu terimleri iyi anlamak size ileride karşılaşacağınız bir sorunda yardımcı olacaktır.

Ödemelere Özen Gösterin

Kredi kartı alındığında hesap kesim tarihi ve son ödeme tarihi kontrol edilmelidir. Eğer tarihler uygun değil ise değişiklik yapılmalı ve maaşınıza göre yeniden düzenlenmelidir. Öte yandan kredi kartı borcunun her ay tamamının kapatılmasına da özen gösterilmelidir. Üç ay yapılan asgari ödemeler sonunda kredi kartı nakit kullanıma yasal düzenlemeye uygun olarak bankalar tarafından kapatılır. Borcun tamamı kapatılmasa dahi kredi notunun düşmemesi için asgari ödeme mutlaka yapılmalıdır.

Mevcut dönem borcunuzun asgari ödeme tutarına kadar olan kısmı için gecikme faizi uygulanırken, asgari ücret dışında kalan dönem borcunuz için akdi faiz oranları uygulanmaktadır. Gecikme ve akdi faiz oranınızı “Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama” aracı ile anında hesaplayabilirsiniz.

Otomatik Ödemeleri Kontrol Edin

Kredi kartına ilişkin otomatik ödeme talimatı verilmiş ise söz konusu talimatın, borcun asgari tutarını mı yoksa tamamını mı kapsadığına dikkat edilmelidir. Otomatik ödemeler her zaman kredi skoru açısından olumlu sonuçlar doğurur. Bir başka otomatik ödeme kullanım yöntemini faturalarınız için kullanabilirsiniz. Düzenli ödenecek faturalarınız kredi skorunuzu da olumlu etkileyecektir. Ek olarak aylık bazda hesaplar kontrol edilerek ödemenin gerçekleştiğinden emin olunmalıdır.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir