Tüketicinin Ödediği 15 Ücret ve Komisyon Kalktı

onbes-ucret-ve-komisyon-kalkti

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankaların müşterilerinden talep ettiği; ekstre ücreti, şifre bildirim ücreti, “borcu yoktur” yazısı ücreti gibi bir çok komisyonun iptali için düğmeye bastı. Bankaları bu ücretleri almamaya ikna eden BDDK, böylelikle 60 kalemde alınan ücret ve komisyonlara yönelik çalışmaların da sonuna gelmiş oldu.

Havale ve Hesap Ücretlerinde İndirime Gidiliyor

Bankalar, 15’e yakın kalemin iptaline razı olurken havale ücretlerinde de indirime gidilecek. Bütün bu değişiklikler ve yeni ücret komisyon listesi yeni yılda şekillenecek ve kamuoyunla paylaşılacak. Öte yandan geçtiğimiz hafta blog.konutkredisi.com.tr’de duyurduğumuz; kredi kartına taksit sınırlaması getiren düzenlemenin de bu hafta yayınlanması bekleniyor.

Tüketici kredileri, kredi kartı sözleşmeleri ve aidatlar konusunda yeni düzenlemeler getiren Tüketici Yasası ve BDDK’nın kredi kartı düzenlemeleri yılbaşında yürüllüğe girecek. Buna ek olarak ücret ve komisyonların iptali ile ilgili uygulamaların da yeni yılda açıklanması bekleniyor. İkna edilen bankaların aynı zamanda havale ücretlerinde de indirime gideceği; 300 liraya kadar çıkabilen havale ve tüketicinin 150 liraya kadar çıkan hesap işletim ücretlerinin aşağıya çekileceği gelen haberler arasında.

Konut Kredisinde İpotek Kaldırma Ücretini Ödemeyin

Bankalarla yapılan pazarlıklar sonucu bazı ücretler tamamen kaldırılırken bazılarında sınırlama getirilecek. Kaldırılacak ücretler ise şöyle:

  • Sözün ihlali ücreti
  • Konut kredisinde ipotek kaldırma ücreti
  • Kredi karşılığında açılan mevduat hesap ücreti
  • Hesap işletimsizlikten doğan ücret
  • Kiralık kasa ziyareti ücreti
  • Hewsap cüzdanı yazdırma ücreti
  • Hesap yıllık bakım ücreti
  • Şifre gönderim ücreti

Hesaptan para çekerken ya da yatırırken, ücret alınmaması yönünde de görüş bildiren BDDK, bankaların bu talebe olumlu bakmamasıyla geri adım attı. Ancak yeni düzenleme ile bankalar ücret ve komisyon değişikliklerini müşterilerine bir ay önceden bildirecek. Bazı ücret ve komisyon için de müşteriden onay alınacak.


Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir