Türkiye Genelinde 95.482 Konut, Kredi Kullanılarak El Değiştirdi

tuikli-yazi

Türkiye İstatistik Kurumunun hazırlamış olduğu rapora göre; 2013 son çeyreğinde toplam konut satışları içerisindeki ipotekli satışların (konut kredisi kullanarak) payı %33,8 olarak gerçekleşti. İpotekli konut satışlarının ikinci çeyrekten bu yana düşüş yaşaması dikkat çekti.

Konut satış istatistiklerinin verildiği raporda İstanbul 58.318 konut satışı ile en yüksek paya (%20,6) sahip oldu. İstanbul’u %11,2 ile Ankara, %6,1 ile İzmir takip ederken en satışın yaşandığı il ise Ardahan oldu. Öte yandan ipotekli konut satışlarındaki düşüş devam etti.

Güncel faiz oranları ile bankaların konut kredisi tekliflerini anında karşılaştırmak için, “Hesapkurdu;Konut Kredisi” sayfasını ziyaret ediniz.

2013 Son Çeyreğinde İpotekli Konut Satışlarının Payı %33,8

2013 Haziran ayı ile birlikte yükselişe geçen faiz oranları Türkiye genelindeki satışları da etkiledi. Oranların yılın son dönemine girilirken yükseliş trendini koruması ise ipotekli konut satışlarının ciddi düşüş yaşamasına neden oldu. 2013 ilk çeyreğine oranla yaklaşık %17 azalan ipotekli konut satışları yılı %33,8 payla kapattı. Rapora göre bu satışlardan en yüksek payı %24,8 ile İstanbul aldı. İstanbul’u %12,5 ile Ankara ve %7 ile İzmir takip etti.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerdeki ipotekli konut satışı oranları düşük seviyelerde seyretmeye devam etti. Hakkari’de son çeyrekte konut kredisi kullanılarak sadece 3 tane satış yapılırken, Bingöl’de ipotekli satış yapılan konut sayısı 5, Ardahan’da 17 olarak gerçekleşti.

Denizli’deki Konutların %41,8’inin Satışında Kredi Kullanıldı

Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il %41,8 ile Denizli. Denizli’yi Kocaeli ve Bilecik takip ederken İstanbul’daki konut satışların %40,6’sı konut kredisi kullanılarak gerçekleştirildi. Öte yandan son çeyrekte şehirde satılan 212 konutun sadece 5’inde kredi kullanınca Bingöl, ipotekli satış payının en düşük oldu il oldu.

Diğer Konut Satış Türleri Sonucunda 187.353 Konut El Değiştirdi

Diğer konut satışlarında da İstanbul %18,5 pay ile ilk sıraya yerleşti. İstanbul’daki toplam konut satışları içinde diğer satışların payı %59,4 oldu. İstanbul’u yine Ankara ve İzmir izlerken diğer satış türlerinde en az satış ise 28 konut ile Ardahan’da gerçekleşti.

 

 

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir