Türkiye Krediyle “Ev”leniyor

konut-satisi

Emlak piyasası son derece hareketli! Ancak bu dinamizmi sektöre kazandıran konut kredileri oluyor. Ülkemizde son 9 ay içerisinde toplam 862 bin 154 konut satıldı. Bu konutların yarısı ise bankaların verdiği konut kredileri ile alındı.

İlgili veriler Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından açıklanan rakamların analizi sonucu ortaya çıkarıldı. Analizde, Türkiye’de içinde bulunduğumuz yılın 9 ayında kullanılan toplam konut kredilerinin, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30,9 arttığı ve 106 milyar 77 milyon 66 bin liraya ulaştığı görüldü. Konutkredisi.com.tr’nin yayınladığı 2. Çeyrek raporundaki veriler de bu büyümeyi destekler nitelikte. Rapora göre bankaların 2013 yılı 2. çeyrek sonu itibariyle taşıdıkları toplam konut kredisi bakiyesi 100 milyar TL’yi aşmış durumda. Aynı dönem sonunda ise 13 milyar TL tutarında yeni konut kredisi kullandırılmıştır.

Konut Kredisi Kullanımında İstanbul Lider

Konut kredilerinin en fazla kullanıldığı il ise tahmin edebileceğiniz gibi İstanbul oldu. Hatta bu oran toplam konut kredilerinin yüzde 34,37’sine tekabül ediyor. İstanbul’daki konut kredileri miktarı, geçen yılını aynı dönemine göre yüzde 28 arttı ve 36 milyar 464 milyon 941 bin liraya yükseldi. Konut kredisi kullanımında İstanbul’u izleyen il ise Ankara oldu. Başkenti de 7,9 milyar lira ile İzmir takip etti. Son çeyrekte diğer illere göre daha hızlı büyüyen 3 büyük ilde kişi başına düşen kredi tutarı diğer illerin 3 katı olarak gerçekleşmişti. Büyüme ve hacim oranlarına bakıldığında ise yine bu 3 ilin paylarının büyük olduğunu görmek mümkün.

Konut kredisi hacmi de haliyle artış gösterdi. Geçen yılın 9 ayına göre Ankara’da yüzde 29 artışla 13 milyar 752 milyon 913 bin liraya, İzmir’de yüzde 29 artışla 7 milyar 887 milyon 758 bin liraya ulaştı.

Bankaların yıl sonu rekabeti nedeniyle faiz oranlarında bir miktar indirim yaşandı. Bu dönemde aradığı evi bulmuş tüketicilere önerimiz uygun faiz oranlarını kaçırmamaları yönünde olacaktır. Size özel ve uygun konut kredisi tekliflerini karşılaştırmak için Konutkredisi.com.tr adresini ziyaret edebilir, başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir