Uzun Süreli Kiracılar Dikkat!

Ev sahiplerinin uzun süreli kiracılarını sebep vermeden evlerinden çıkarabilecekleri yasanın uygulanmaya başlanmasına 1 yıldan az süre kaldı.

TBMM’nin 2011 yılında kabul ettiği ve 2012 yılında yürürlüğe giren Türk Borçlar Kanunu’nun 347 numaralı maddesi istisnai bir şekilde yürürlüğe girmesinden 2 sene sonra uygulanmaya başlanacak.

347. madde ne diyor?

“On yıllık uzama süresi sonunda kiraya veren, bu süreyi izleyen her uzama yılının bitiminden en az üç ay önce bildirimde bulunmak koşuluyla, herhangi bir sebep göstermeksizin sözleşmeye son verebilir.”

Kanunda yapılan düzenleme, uzun zamandır kiracıların lehine yapılanların aksine bu kez ev sahiplerini korumaya yönelik olmasıyla geçmişteki düzenlemelerden ayrışıyor.

Kiracıları ne bekliyor?

Mal sahipleri uzun yıllardır çalıştıkları kiracıları daha yüksek kira getirisi sağlamak için, geçerli bir neden göstermeden evlerinden çıkarabilecek. Aynı ev sahibi ile uzun süreli ilişki kurmak, uygun piyasa koşullarında düşük kira bedeli ile sözleşme yapmak gibi avantajlarla piyasanın altında kira bedeli ödeyen uzun süreli kiracılar risk altında olacaklar.

Bunun yanında kira sözleşmesini feshetmek isteyen ev sahibinin bunu 3 ay önceden bildirme zorunluluğu olması, kiracılara için yeni bir konut bulma konusunda makul bir süre tanıyor.

Kira artışlarına ÜFE sınırı

Yeni Borç Kanunları’nın getirdiği bir diğer yenilik ise yıllık konut kirası artışlarının üretici fiyat endeksiyle (ÜFE) sınırlanmış olması. ÜFE ülke ekonomisinde üretimi yapılan ürünlerin, üretici fiyatlarını zaman içinde karşılaştırarak hesaplanan bir endeks. Yani yeni kanunla konut kiraları enflasyon oranından daha fazla arttırılamıyacak.

ÜFE Nasıl Hesaplanacak?

Her ne kadar konut kirası artışları ÜFE ile sınırlanmış olsa da, bu oranın yıl içinde sürekli değişen bir rakam olması, kiracılar ve ev sahipleri arasında yıllık kira artırımı konusunda anlaşmazlığa sebep olabilir. İlerleyen günlerde bu maddenin  “1 yılın ortalaması” veya “anlaşmanın imzalandığı ayda gerçekleşen geçtiğimiz yıla göre değişim” gibi daha açık tanımlarla güncellenmesi bekleniyor.

Kira öder gibi ev sahibi olmak mümkün

Faizlerin tarihi dip seviyeleri gördüğü konut kredileri kira öder gibi günümüzde kira öder gibi ev sahibi olmanın yolunu açıyor. Bütçenize göre almak istediğiniz evi belirleyip kira öder gibi sahip olmak istediğiniz ev için bankaların en uygun kredi koşullarını Konutkredisi.com.tr’de inceleyip ücretsiz danışmanlık hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Cem Özer                                                                                                                                                              Pazarlama Analisti

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir