Vefat Eden Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Bankalardan kredi alırken birçok masraf tahsil edilmektedir. Tahsil edilen ücret ‘’dosya masrafı’’ olarak adlandırılır. Bu dosya masrafları bankanın kredi için aldığı masraflar ve kişinin hayat sigortasıdır.

Ölen kişinin kredi borcu hayat sigortası tarafından ödenmektedir. Ayrıca sigortanın kapsamı dahilinde olması durumunda ödenen taksitler de varisler tarafından hayat sigortası şirketinden tahsil edilebilir.

Vefat Eden Kişinin Konut Kredi Borcu

Konut kredisi alınırken banka hem evi ipotek ederken hem de kefil isteyebilir, kredi borcu ödenmediğinde ise evi satarak tahsil edebilir. Vefat durumunda ise bu durum tamamen farklıdır. Çünkü konut kredisi alınırken hayat sigortası yapılmakta, kişi vefat ettikten sonra hayat sigortası bütün borçlarını ödemektedir. Kişinin yapması gereken vefat eden yakınının ölüm belgesini alıp bankaya götürmektir.

Ölen Kişinin Hayat Sigortasından Ödediği Kredileri Geri Alma

Vefat eden kişinin kredi borcunun hayat sigortası tarafından ödenmektedir. Kişi 10 yıllık bir konut kredisi çekmiş 5 yıl boyunca taksitlerinin tamamını ödemiş ancak 5 yıldan sonra vefat etmiş. Bu 5 yıllık taksitler geri alınır mı?

Evet ölen kişinin ödediği kredileri hayat sigortası şirketi tarafından tahsil edilebilir. Hayat sigortası yapılırken poliçede toplam borca göre yapılacak şekilde anlaşma yapılması halinde, kişi vefat ettiğinde bütün borçlar hayat sigortası tarafından ölen kişinin varislerine geri ödenmesi gerekmektedir.

Böyle bir durumda ilk olarak bir dilekçe ile hayat sigortası şirketine ödediği kredi tutarını varislerine ödemesi talep edilmelidir. Eğer olumsuz cevap verilirse bir avukata giderek hayat sigortası hakkında dava açılarak, mahkeme kararıyla ödenmiş olan kredileri tutarı tahsil edilebilir.

Miras kalan ev için kredi kullanılabilir mi öğrenmek için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Hangi Durumlarda Ölen Kişinin Kredi Borcu Ödenmez?

Kişi kredi çekerken hayat sigortası yapmamış olabilir. Çünkü hayat sigortası zorunlu değildir. Bu durumda kredi borcunun kalan taksitlerinin varisler tarafından ödenmesi gerekir. Eğer varisleri borcunu ödemek istemiyorlarsa mirası reddetmeleri gerekmektedir, mirası reddedilirse kalan malların alınmayacağı gibi borçlar da varislerine yüklenemez.

Hayat sigortası yapılmış ama şüpheli ölüm tespit edilmişse hayat sigortası geçersiz olacak ve kredi borcu ödenmeyecektir.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir