Yeni KEY Listesi Açıklandı

sozlesme-oncesi-bilgi-formu

Konut Edindirme Yardımı (KEY) kapsamında ödeme yapılacak hak sahipleri belli oldu. Listede yer alıp almadığını öğrenmek için ilgili siteye giderek T.C. Kimlik numaranız ya da Sosyal Güvenlik numaranız ile giriş yapmanız gerekmektedir.

İlgili kanun ve yönetmelik uyarınca Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Anonim Şirketi tarafından hazırlanan hak sahipleri listesi, Resmi Gazetenin mükerrer sayısında yayımlandı. Ödemelerde T.C. kimlik numarasının bildirilmesinin zorunlu olduğu belirtildi.

KEY Ödemeleri Nedir?

Konut Edindirme Yardımı geçmiş dönemde çalışanların ücretlerinden belli bir oranda paranın kesilmesiyle işleyen vergidir. Toplanan bu paraların Konut Edindirme fonuna devredilip çalışanların emekliliklerinde kolayca ev sahibi olması amaçlanmıştır. 1987 Yılında yürürlüğe girmiş, 1995 yılında ise yürürlükten kaldırılmıştır. Fonda biriken paralar tasarruf teşvik fonuna devredilmiştir. 2008 yılı itibariyle bu fonda biriken paraların geri ödenmesi kararlaştırılmıştır.

1970 yılında çıkan Emlak Vergisi Kanununun 8’inci ve 18’inci maddesine göre düzenlenen emlak vergisi oranlarına göre gayrimenkulün değeri her 4 yılda bir belirlenmektedir. Emlak vergisi hesaplamalarının nasıl yapıldığı, “Emlak Vergisi Hesaplama” yazısından öğrenebilirsiniz.

Kimler Faydalanıyor?

1987 ve 1995 yılları arasında çalışmakta olan ve maaşından vergi olarak kesilen bireyler bu ödemelerden yararlanmaktadır. 2008’den bu yana ödemelerin gerçekleştiği ve bu ödemelere yenilerinin ekleneceğini belirtmekte fayda var.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir