Yıl Sonu Kampanyaları Tüketici Kredilerini Etkiledi, Hacim Arttı

yilsonu-kredi-hacimi

Konutkredisi.com.tr’nin BDDK verilerini analiz ederek derlediği bilgilere göre Ocak ayının ilk haftasında konut kredisi hacmi 110 milyar 455 milyon TL’ye ulaştı. Hacim, 2013 yılı sonuna göre artış gösterirken aynı artış tüketici kredilerinin genelinde de yaşandı.

BDDK’nın 03 Ocak 2014 verilerini açıkladı. Sonuçlar kredi hacminin 2013 yılı aynı tarihlerine (04 Ocak 2013) göre artmış olduğunu ve bu artışın %0,29 oranında gerçekleştiğini gösteriyor. Tüketici kredilerinin hacmindeki değişim Aralık 2013’e kıyasla ise %0,23 oranında gerçekleşti. Öte yanda bir hafta içerisinde 568 milyon TL artan tüketici kredilerinde takip oranındaki paralel değişim de dikkat çekmekte.

Konut Kredileri Bir Haftada %0,32 Büyüdü

Konutkredisi.com.tr’nin analizine göre konut kredileri 03 Ocak itibariyle 110 milyar 455 milyon TL’ye ulaştı. Hacimin bu seviyelere gelmesiyle beraber bir haftada %0,32 oranında bir büyüme yaşanmış oldu. Bu büyüme Aralık ayındaki faiz oranların düşük olmasına ve yıl sonu kampanyalarına bağlanabilir, zira Ocak ayı ile birlikte faiz oranlarında toplam 16 banka yukarı yönde revize yaptı. Bu revizelerin önümüzdeki dönemlerde kredi hacmini olumsuz etkileyeceğini söyleyebiliriz. Öte yandan 2013’ün aynı tarih aralıklarındaki haftalık büyüme ise %0,31 olarak gerçekleşmişti. Bununla beraber verilere göre konut kredisi hacmi bir yılda 24 milyar 300 milyar artış göstermiş oldu.

Yeni Yıl Kredisi Kampanyaları Olumlu Etki Yaptı

Bankalar yıl sonunun yaklaşmasıyla beraber ardı ardına kampanyalar duyurmuş, tüketicilerin hem nakit ihtiyaçlarını hem de tatil planlarını gerçekleştirmeleri için uygun kredi teklifleri sunmuşlardı. İhtiyaç kredilerindeki yeni yıl faktörü, Aralık ayının ilk haftalarında yaşanan kötü havayı dağıtmış ve olumlu bir etki yaratmıştı. Bu olumlu etki, 2013 Aralık sonunda 86 milyar 565 milyon TL ile kapatılan ihtiyaç kredisi hacmini bir haftada 77 milyon TL arttırarak 03 Ocak 2013 tarihinde hacmin 86 milyar 642 milyon TL’ye ulaşmasını sağladı. 2013’ün aynı tarih aralığında ihtiyaç kredisi hacmi %0,39 oranında artış yaşamıştı.

Hacimdeki artışa paralel olarak takip oranlarınında yukarı yönde değişiklik göstermesi dikkat çekti. Ocak ayı ilk haftalarında haftalık %3,46 oranında yükselen takipteki tüketici kredi hacmi 5 milyar 110 milyona ulaştı.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir