Zorunlu Konut Sigortalarıyla İlgili Merak Edilenler

Konut kredisini sorunsuz bir şekilde aldınız ancak mesele krediyi almakla bitmiyor elbette. Konut kredisini takiben karşınıza gelen sigorta ücretleri, bankaların size sunduğu masraflar arasında yer alıyor. Bankaların talep ettiği ücretler de çalıştıkları sigorta şirketlerine göre değişkenlik gösteriyor. Konut sigortasıyla birlikte hayat sigortası, bireysel emeklilik sigortası, zorunlu deprem sigortası maliyetinizi arttıran faktörlerden sayılıyor. Sigorta masraflarını karşıladıktan sonra konutunuzu ve kredinizi teminat altına alabilirsiniz. Bu arada size güzel haberi de verelim. Artık konut kredilerinde zorunlu sigorta konusunda bankaların dayatmaları son bulacak. Yani bankalar sözleşmelere şart koyamayacak ve tüketici istediği sigorta şirketiyle anlaşma sağlayabilecek.

Zorunlu Sigortaya Dahil Olanlar

Kredi türlerinin belli bir bölümü zorunluyken diğer bölümü ise bankalar tarafından çıkarılan zorunlu olmayan sigortalardır. Bu nedenle de çoğu kişi ev kredisi alırken zorunlu krediler üzerinden hesaplama yaparak maliyetini öğrenmeyi tercih ediyor. Ne yazık ki bankaların insanlara zorunlu olmayan kredileri zorunluymuş gibi göstermesi, bu alanda sorun yaratıyor. Size kısaca zorunlu olan sigorta türlerinden bahsetmemiz yerinde olacak. Konut alımında karşınıza çıkan deprem sigortası, konut sigortası ve hayat sigortası arasında zorunlu olan yalnızca deprem sigortasıdır. Deprem sigortasının masrafı da evin deprem bölgesine olan mesafesi ile doğrudan alakalıdır.

Sigorta Alımında İzlenecek Yollar

Sizin için konut kredisi alımlarını, zorunlu sigortaları ve izlenecek yöntemleri araştırdık. Netice itibarıyla kredi borçlarınızı sabit şekilde ödeyebilir ya da yeniden yapılandırma (refinansman) yöntemiyle kredi yenilemesi yapabilirsiniz. Refinansman anlaşması sayesinde kredi borcunuz ipotek, vade, faiz veya para birimi değişimi ile daha cazip koşullarda ödeme yapabilirsiniz. Zorunlu sigorta olan deprem sigortasını yenileyip refinansman yapmak sadece kişinin kendi isteğine bağlı bir durum olmakla birlikte refinansmanda kredi taksiti ödemeleri düşer, vade değişikliği yapılır, faiz türü değişir.

Merak ettiğiniz sorular ve cevapları için aşağıda yer alan bölümü inceleyebilirsiniz:

  • Hangi sigortalar zorunluluk kapsamına giriyor?

Zorunluluk kapsamına giren sigorta zorunlu deprem sigortası (DASK)’dır.

  • Zorunlu deprem sigortası neleri kapsamaktadır?

Evinize gelen deprem, toprak kayması, yangın, tsunami gibi maddi zararları poliçede belirttiğiniz oranda karşılamanızı sağlar.

Beğendiyseniz paylaşın!Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookEmail this to someone

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir